EBC skupi papiery krajów eurolandu. Przełom w walce z kryzysem?

Najnowsze


W ramach walki z kryzysem i ratowania wspólnej waluty EBC będzie bez ograniczeń skupował krajowe obligacje o terminie zapadalności do trzech lat - zapowiedział prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi. Szef EBC zapowiedział jednak, że program wykupu obligacji obwarowany będzie surowymi warunkami.

Program skupowania na rynku wtórnym obligacji krajów południa strefy euro, zwłaszcza Hiszpanii i Włoch, ma służyć obniżeniu rekordowych kosztów obsługi długów tych dwóch państw i poprawić sytuację całej strefy euro. EBC będzie publikował cotygodniowe i comiesięczne sprawozdania z zakupów. - EBC zrobi wszystko, by zachować euro, euro jest nieodwracalne - powiedział szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi. EBC będzie także publikował cotygodniowe i comiesięczne sprawozdania z zakupów. Ma mieć na rynku taki sam status jak inne podmioty kupujące papiery dłużne krajów, co oznacza, że bank centralny strefy euro będzie tak samo narażony na ewentualne straty.

Trzeba spełnić warunki

Program skupu obligacji o nazwie Outright Monetary Transactions (OMT) będzie jednak obwarowany surowymi warunkami. Kraje zainteresowane wykupem swoich obligacji najpierw będą musiały wystąpić o pomoc z funduszu ratunkowego dla krajów strefy euro - EFSF lub EMS. To oznacza zobowiązanie się do reform i poddanie kontroli partnerów ze strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Dopiero po takich decyzjach do akcji może wkroczyć EBC. Draghi ostrzegł także, że jeśli kraj odstąpi od realizacji przyjętej polityki gospodarczej, to EBC będzie mógł zaprzestać skupowania papierów.

Większość poparła decyzję

Prezes dodał, że na czwartkowym posiedzeniu Rady Prezesów EBC był jeden głos przeciwko decyzji o skupowaniu obligacji krajów, ale większość z 23 członków rady EBC wspiera plan. Zdecydowanie przeciwko skupowaniu obligacji przez EBC protestował wcześniej prezes niemieckiego Bundesbanku Jens Weidmann. Jego zdaniem, takie rozwiązanie państwa członkowskie UE mogą się uzależnić od pomocy europejskiego banku centralnego zamiast reformować swoje gospodarki.

OECD wspiera wykup obligacji

Decyzję EBC wsparła Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), bo jak twierdzą analitycy organizacji kryzys strefy euro stanowi największe ryzyko dla światowej gospodarki. A kryzys ten jest coraz poważniejszy. Jak podał dzisiaj Eurostat, czyli unijny urząd statystyczny Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w II kwartale tego roku spadł o 0,2 proc w stosunku do I kwartału. Według OECD PKB szacowane rok do roku w strefie euro spadło w II kwartale 2012 r. o 0,5 proc. Z kolei EBC szacuje że, gospodarka strefy euro skurczy się o 0,4 proc. w 2012 r. i wzrośnie zaledwie o 0,5 proc. w 2013 roku.

Pozytywna reakcja rynków

Choć decyzja EBC była spodziewana, to rynki zareagowały pozytywnie. Oprocentowanie hiszpańskich obligacji 10-letnich spadło do 6,065 proc. a włoskich do 5,315 proc., zaś główne indeksy madryckiej i mediolańskiej giełdy wzrosły o ok. 3 proc. Także Wall Street i Frankfurt zareagowały zwyżkami.

Autor: km//bgr / Źródło: PAP,BBC