Najnowsze

EBC: Irlandia podkopuje strefę euro

Najnowsze


Ratunek dla Irlandii może podkopać zdolność Europejskiego Banku Centralnego do pomocy innym państwom - taki wniosek płynie z komunikatu, jaki opublikował EBC. Bank obawia się o jakość zabezpieczeń, jakie irlandzkie banki złożyły w bankach centralnych państw strefy euro pod zastaw pożyczek.

EBC napisał, że prawo, które stoi za wartym 85 miliardów euro pakietem ratunkowym dla Irlandii, nie zostało odpowiednio skonstruowane, a to właśnie może stanowić zagrożenie dla całego systemu banków centralnych eurolandu.

Jednym z problemów może być właśnie jakość zabezpieczeń składanych pod zastaw pożyczek, jakie Irlandia otrzymała od banków centralnych. System finansowy Irlandii ma kłopot z pozyskaniem pieniędzy z rynku, dlatego banki z tego kraju pobierają aż 1/4 całej płynności, jakiej rynkowi dostarcza EBC.

W piątek agencja ratingowa Moody's radykalnie obniżyła swoją ocenę Irlandii. Ocena wiarygodności kredytowej Dublina spadła aż o 5 stopni - z Aa2 do poziomu Baa1. Już jedynie trzy stopnie dzielą je od poziomu "śmieciowego". Już wcześniej obniżki irlandzkiego ratingu dokonała agencja Fitch.

Źródło: TVN CNBC, BBC