eBay zapłaci za handel podróbkami

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.pleBay musi zapłacić 40 mln kary za to, że dopuścił do sprzedaży imitacji

Na blisko 40 milionów euro kary skazał paryski sąd znany serwis aukcyjny. Na eBayu sprzedawano podróbki luksusowych produktów znanych francuskich marek.

Proces amerykańskiemu liderowi internetowej sprzedaży wytoczyło sześć firm wchodzących w skład koncernu LVMH - największego producenta towarów luksusowych. Do grupy należy ponad 50 marek z najwyższej półki w tym min. Louis Vuitton, Christian Dior czy Givenchy.

Christian Dior Couture, Louis Vuitton oraz cztery firmy produkujące perfumy Dior, Guerlain, Kenzo i Givenchy domagały się 50 milionów odszkodowania za straty spowodowane sprzedażą imitacji ich produktów. Ostatecznie sąd nakazał zapłatę w kwocie 38,6 milionów euro. Według francuskiego sądu, eBay dopuścił się poważnej winy, zapominając o swoim podstawowym obowiązku, jakim jest ochrona przed oszustwami.

Wyrok francuskiego sądu jest jednoznaczny z tym, że serwis aukcyjny w równym stopniu ponosi odpowiedzialność za wystawiane produkty co sprzedający.

Amerykanie zapowiedzieli już, że odwołają się od decyzji sądu. Alexandre Menais, dyrektor eBay na Europę uznał wyrok sądu za "nieprzyzwoitość" i zapowiedział kontynuację sprzedaży produktów firm, przez które został pozwany.

Skazany po raz drugi

To nie pierwszy wyrok skazujący eBay na karę grzywny za sprzedaż podrobionych produktów. Na początku czerwca został skazany na karę 20 tysięcy euro. Sprawa dotyczyła dwóch wystawionych na aukcji torebek marki Hermes. Wtedy to, sąd w Troyes uznał, że amerykański lider sprzedaży w sieci ponosi w równym stopniu co sprzedawca torebek winę za oszustwo.

Na taką samą karę co eBay została skazana kobieta, która sprzedała podrobione torebki.

Według francuskiej prasy był to pierwszy tego typu wyrok.

Problemów ciąg dalszy

Wszystko wskazuje na to, że może to nie być ostatnia sprawa, za jaką odpowie amerykański serwis aukcyjny. Przed sądem toczą się bowiem inne procesy znanych firm, które mają dość sprzedaży podrobionych produktów. Jedną z takich firm jest L'Oreal.

Źródło: Le Figaro, PAP, wikipedia.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl