Najnowsze

eBay tnie pensję prezesa o ponad połowę. Bo wyniki gorsze od oczekiwań

Najnowsze

wikimedia.org/Steven Arnold/(CC BY 3.0)eBay obcina pensję prezesowi z 29,7 do 13,8 mln dolarów

Szef eBay'a zarobił w 2013 roku o połowę mniej niż rok wcześniej. Władze giganta branży e-commerce obcięły pensję Johna Donahoe do 13,8 mln dolarów rocznie. Dotychczas było to 29,7 mln dolarów.

Prezes największego serwisu aukcyjnego w internecie zarobił w 2012 roku 29,7 mln dolarów. W minionym roku jego wynagrodzenie okazało się o ponad połowę mniejsze i wyniosło 13,8 mln dolarów. Wszystko przez to, że wyniki finansowe przedsiębiorstwa okazały się gorsze od oczekiwań. Wprawdzie podstawa wynagrodzenia szefa eBay'a wzrosła o 2 proc., jednak lwia część jego pensji to premie i dodatki, które w tym roku okazały się o 43 proc. niższe niż w 2012 roku.

Gorsze wyniki?

W ostatnim kwartale 2013 roku firma wygenerowała o 850 mln dolarów więcej niż w rok wcześniej w tym samym okresie. Oznacza to, że wzrost wyniósł 13 proc. Jednak taki wynik nie zadowolił władz koncernu. Zarząd przedsiębiorstwa niższe wynagrodzenia prezesa tłumaczy także konfliktem z akcjonariuszem Carlem Icahnem, który nadzoruje system płatności internetowych PayPal oraz tym, że w zeszłym roku Donahoe otrzymał jednorazową premię w wysokości 14,8 mln dolarów.

Czym jest eBay?

To portal internetowy prowadzący największy serwis aukcji internetowych na świecie. eBay został założony w 1995 roku. Obecnie działa w 37 państwach, także od 2005 roku w Polsce. Popularność eBay'a wiąże się z tym, że początkowo nie pobierał opłat ani prowizji za świadczone usługi. Kiedy zmuszono użytkowników do opłat gwałtowanie (o 80 proc.) spadła liczba zamieszczanych na nim aukcji. W 2011 roku serwis zrezygnował z opłat za wystawienia nowych aukcji i zwiększył jednocześnie prowizję od sprzedaży.

Autor: msz/klim/ / Źródło: BBC, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: wikimedia.org/Steven Arnold/(CC BY 3.0)

Pozostałe wiadomości