EasyJet ucieka z Warszawy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESeasyJet ucieka z Warszawy

Tanie linie lotnicze easyJet wycofują się z Warszawy. Od 6 lipca zostaną zlikwidowane obsługiwane przez nie połączenia na londyński Luton. Powód? Przewoźnikowi nie podoba się związany z likwidacją terminalu Etiuda wzrost kosztów obsługi pasażerów na Okęciu.

W przesłanym mediom komunikacie easyJet jako powód swojej decyzji podał fakt, że "władze lotniska w Warszawie jednostronnie, bez konsultacji z zainteresowanymi stronami, z dniem 28 marca 2009 dwukrotnie zwiększyły opłaty lotniskowe – z 30 do 60 złotych".

- Europa jest pogrążona w recesji i lotniska m.in. w Krakowie i Katowicach dokładają wszelkich starań, aby zmniejszyć koszty, a tym samym utrzymać ruch pasażerski. Takie działania są niezbędne do zabezpieczenia siatki połączeń z danego lotniska oraz miejsc pracy. Warszawskie lotnisko wydaje się działać dokładnie w odwrotny sposób, czego wyrazem jest dwukrotne zwiększenie opłat lotniskowych. Doprowadzi to znacznego spadku liczby pasażerów w tym roku - podkreśla Oliver Aust, dyrektor komunikacji korporacyjnej easyJet.

Bo zlikwidowali etiudę

Wzrost kosztów obsługi na Okęciu związany jest z zeszłotygodniową likwidacją terminalu Etiuda, z którego do tej pory latały tanie linie. Obecnie wszystkie ich loty przeniesione zostały do nowego Terminalu 2.

O decyzji w tej sprawie wiadomo było już od dawna i dlatego decyzją easyJet zdziwiony jest dyrektor generalny Polskich Portów Lotniczych Michał Marzec. - Wielkość i wzrost tej ceny był wiadomy od zeszłego roku. Rozmawialiśmy z każdą linia lotniczą wielokrotnie i te linie zdawały sobie sprawę z tego, że przeniesienie do nowego terminalu będzie oznaczało wzrost kosztów - komentuje w rozmowie z TVN CNBC Biznes. Jak dodaje, ma nadzieję, że uda się jeszcze porozumieć z tanim przewoźnikiem.

Ale te nadzieje rozwiewa na razie sam easyJet. W swoim komunikacie zapowiedział już, że pasażerowie, którzy wykupili bilety na podróż w terminie późniejszym niż 5 lipca 2009 otrzymają wkrótce informacje o alternatywnej ofercie połączeń lub zwrocie pieniędzy.

EasyJet to czwarta co do wielkości linia lotnicza w Europie. Loty z Warszawy zainaugurowała w 2004 roku. W ubiegłym roku easyJet przewiózł do polskiej stolicy 200 tys. pasażerów. Linia utrzymuje również regularne połączenia z Krakowa do: Londynu (Luton i Gatwick), Belfastu, Bristolu, Dortmundu, Edynburga, Liverpoolu i Paryża.

Źródło: TVN CNBC Biznes, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES