E-PIT już w tym tygodniu?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNES0704DEKLARACJA.avi

W najbliższych dniach wejdzie w życie podpisana w poniedziałek przez prezydenta nowelizację ordynacji podatkowej. Resort finansów nie podaje dokładnej daty, lecz zapewnia, że ci, którzy nie złożyli jeszcze PIT-a za ubiegły rok w urzędzie, będą mieli szansę zrobić to przez internet jeszcze przed upływającym 30 kwietnia terminem.

Dzięki podpisanej przez prezydenta nowelizacji minister finansów może już wydać rozporządzenie znoszące konieczność podpisywania PIT-u specjalnym, bezpiecznym podpisem elektronicznym, który normalnie kosztuje kilkaset złotych. Jak mówi w rozmowie z tvn24.pl rzecznik resortu Magdalena Kobos, ministerstwo nie chce na razie podawać dokładnego terminu, zapewnia jednak, że minister zrobi to w ciągu "najbliższych dni". Jeszcze szybciej resort zamierza uruchomić odpowiednią aplikację na stronie www.e-deklaracje.gov.pl. Na razie udostępnione są jedynie deklaracje wymagające podpisu elektronicznego.

W tym roku internetem do urzędu skarbowego będzie można wysłać tylko PIT-37, z ulgowymi załącznikami PIT/O, PIT/D i PIT-2K. Ministerstwo Finansów zapewnia, że w kolejnych latach przez sieć bez bezpiecznego podpisu będzie można składać także inne PIT-y.

Jak to się robi?

Formularz dostępny na stronie trzeba będzie wypełnić w komputerze, przy czym pola obowiązkowe do wypełnienia zaznaczone będą czerwoną ramką. Przy niektórych polach pojawią się "chmurki" z objaśnieniami. Nie trzeba będzie niczego samodzielnie obliczać - w wyliczeniu kwoty podatku aplikacja wyręczy podatnika. Będzie też pilnować, by nie przekroczył on limitów ulg.

Do wysłania PIT-u tą drogą potrzebny będzie komputer z systemem operacyjnym Windows 2000, XP lub Vista i skonfigurowanym dostępem do internetu. Interaktywny formularz PIT-37 wypełnia się w programie Adobe Reader w wersji 8.0 lub wyższej z zainstalowaną tzw. wtyczką do tego programu. Można je będzie pobrać ze strony www.e-deklaracje.gov.pl.

Sprawdzą cię

System zweryfikuje autentyczność zeznania na podstawie numeru NIP-u składającego je podatnika, jego imienia, nazwiska, numeru PESEL, daty urodzenia i kwoty przychodu z zeznania lub rozliczenia rocznego za poprzedni rok podatkowy, w tym wypadku za 2007. Jeśli wszystko będzie się zgadzać, podatnik dostanie siecią Urzędowe Poświadczenie Odbioru, będące potwierdzeniem złożenia zeznania podatkowego.

Mąż czy żona?

Małżonkowie, którzy będą chcieli złożyć przez sieć wspólne zeznanie, wcześniej będą musieli złożyć w urzędzie skarbowym lub wysłać mu pocztą papierowy formularz UPL-1. - W formularzu tym jeden z małżonków upoważnia drugiego do podpisania PIT-a w jego imieniu - mówi Magdalena Kobos.

Takie upoważnienie wystarczy złożyć raz, by można było wysyłać wspólne PIT-y siecią przez wiele lat. Jeśli małżonkowie np. posprzeczają się, będzie można odwołać pełnomocnictwo na formularzu OPL-1.

Źródło: tvn24.pl, TVN CNBC Biznes, Gazeta Wyborcza, Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES