E-faktury wciąż w niełasce. Króluje papier

Najnowsze

TVN24Wśród badanych dominuje przekonanie o potrzebie posiadania wszystkich dokumentów w wersji papierowej

Choć 88 proc. respondentów słyszało o e-fakturach, to korzysta z nich tylko co czwarty, a ponad połowa nie chce otrzymywać takich dokumentów - pisze piątkowy "Puls Biznesu" powołując się na badanie TNS OBOP. Wśród badanych dominuje przekonanie o potrzebie posiadania wszystkich dokumentów w wersji papierowej.

W efekcie Polska zajmuje od kilku lat ostatnie miejsce w UE pod względem udziału faktur w postaci elektronicznej w fakturowaniu ogółem. Ten wskaźnik wynosi u nas 10 proc., a w Wielkiej Brytanii to aż 90 proc. - wylicza dziennik.

Nie takie proste?

Nastawienia Polaków nie zmienił fakt, że w 2013 r. zniknęły ostatnie bariery prawne utrudniające korzystanie z e-faktur. Według badania 28 proc. ankietowanych nie jest świadoma regulacji prawnych o stosowaniu e-dokumentów, a co piąty nie ma pewności, czy taki dokument uznaje urząd skarbowy. Lęk przed nowinkami można przełamać podnoszeniem wiedzy na ich temat, ale też zachętami ze strony przedsiębiorców, banków i państwa – zauważa psycholog biznesu Agata Gąsiorowska. W skład koalicji "Wybieram e-faktury", która zleciła badanie, wchodzą: Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Rozliczeniowa, Orange Polska, UPC Polska, ING i Sage.

Autor: mn/klim/ / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24