E-deklaracja sposobem na rozliczenie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESZeznanie można złożyć również przez internet

Choć nie wszyscy o tym wiedzą, z fiskusem można rozliczyć się również przez internet. W takim wypadku należy zadeklarować chęć złożenia cyfrowej deklaracji i uzyskać możliwość składania elektronicznego podpisu. O wadach i zaletach e-deklaracji mówiła w programie "Twój brat PIT" Anna Litwin z BDO Numerica.

- W tym roku podatnicy rozliczający PIT nie będą już mieli technicznej możliwości, aby zdążyć zrobić to przez internet - podkreśliła Litwin. - Cała procedura urzędowa trwa miesiąc, do tego trzeba doliczyć trzy tygodnie na procedurę uzyskania podpisu elektronicznego - wyjaśniła.

Aby zainicjować procedurę rozliczania się przez internet, należy podjąć pewne kroki. Po pierwsze należy złożyć do urzędu skarbowego odpowiedni wniosek. - Informujemy w nim urząd skarbowy, że mamy chęć rozliczać się za pomocą e-deklaracji. Ten wniosek składamy na formularzy ZAW-E1. Co ważne, nie musimy składać deklaracji osobiście. Jeśli chcemy, by ktoś zrobił to za nas, musimy o tym poinformować w formularzu. - Możemy upoważnić np. naszego księgowego - zaznaczyła Litwin.

Następny formularz składamy już w formie elektronicznej. - Osoba, którą upoważniliśmy do złożenia deklaracji, potwierdza naszą wolę - tłumaczyła specjalistka z BDO Numerica. Co ciekawe, musimy złożyć tę deklarację nawet, jeśli to my sami będziemy się "reprezentować".

Anna Litwin odpowiadała na pytania widzówTVN CNBC BIZNES

Kolejny krok wykonuje już urząd skarbowy, który sprawdza i potwierdza dane podane w obu dokumentach. - Dostaniemy potwierdzenie drogą pocztową i od tego momentu możemy składać e-deklarację - podsumowała Litwin.

Masz pytanie? Napisz, zadzwoń, pomożemy!

Gość w studiu odpowiadał także na pytania widzów. Dotyczyły one korzystania z ulgi internetowej w przypadku podpisania umowy przez dziecko niepłacące podatków oraz możliwości odliczenia wydatków na internet w dwóch miejscach zamieszkania.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES