e-biznesy szykują się do startu

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huRealizacja wielu internetowych projektów zajmuje dużo więcej czasu niż pierwotnie zakładano

W sieci pojawia się coraz więcej serwisów, które powstały dzięki pieniądzom z UE. Ożywienie wśród internetowych biznesów wymogły terminy narzucone przez Brukselę. Pierwszą turę naboru wniosków uruchomiono w 2008 roku i długo beneficjenci nie rozpoczynali działalności - pisze "Rzeczpospolita". A przedsiębiorcy mają dwa lata na realizację projektu i rozliczenie faktur.

W lutym „Rz" zwróciła uwagę na niepokojące zjawisko: prawie połowa e-biznesów, które dostały dotację z UE w 2008 r., nie rozpoczęła działalności. Chodzi o wsparcie z działania 8.1 programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka". Z informacji gazety wynika, że sytuacja powoli się poprawia. W sieci pojawia się coraz więcej serwisów, które powstały dzięki pieniądzom z UE.

Jednak wystartowali

Kilka dni temu działalność oficjalnie rozpoczął należący do spółki Team Solutions Podajdalej.pl, kojarzący internautów poszukujących porad. Za wart 700 tys. zł projekt w 85 proc. zapłaciła Bruksela. W ciągu kilku dni światło dzienne ujrzy także nowa wersja FRU.pl (własność Travel Interactive SA), który umożliwia rezerwację lotów i hoteli.

– Startujemy na dniach, nie później niż w najbliższy poniedziałek pokażemy nową wersję serwisu – mówi Dominika Mackiewicz, PR manager FRU.pl.

Wysyp projektów i długo nic

Wysyp projektów to jakościowa zmiana w porównaniu z początkiem 2010 roku, kiedy portal TwojaEuropa.pl zestawił listę 100 biznesów, które otrzymały największe unijne granty.

Prawie połowa z nich nie działała, a 14 spośród największych 25 nie miało nawet strony WWW, co pod znakiem zapytania stawiało przyszłość części z inwestycji. Wydaje się, że tego niebezpieczeństwa dziś nie ma. Wspomagane przez UE firmy snują śmiałe plany.

– Realizacja wielu projektów zajmuje często więcej czasu, niż przewidywano. Nie bez winy była także Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która opóźniała wypłaty – tłumaczy gazecie Marcin Dyczak, kierownik projektu w Iweii.com.

Jutro rozpoczyna się kolejna, piąta już tura naboru wniosków w działaniu 8.1 PO „Innowacyjna gospodarka", w której do rozdysponowania jest rekordowe 320 mln zł.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu