Dziś w TVN24 Biznes i Świat: o obozach śmierci w Korei Płn., bogaceniu się Polaków i przyszłości bitcoina

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatW TVN24 Biznes i Świat pytania i odpowiedzi ekspertów

Obozy śmierci i głód - co znalazło się w raporcie ONZ o Korei Północnej; o tym, czy Polacy bogacą się realnie, czy tylko statystycznie oraz o bańce bitcoinowej i ataku hakerów. O tym dziś będą mówili komentatorzy i goście TVN24 Biznes i Świat.

Zbrodnie przeciwko ludzkości – taki zarzut wobec komunistycznego reżimu Korei Północnej postawił specjalny zespół ONZ. Z zebranych przez komisję relacji świadków, których fragmenty dotychczas upubliczniono, wynika m.in., że w północnokoreańskich ośrodkach internowania tortury, głodzenie i publiczne egzekucje są na porządku dziennym, a za najdrobniejsze wykroczenia grożą drakońskie kary.

Najbardziej znany uciekinier z Korei Płn., 31-letni Szin Dong Hiuk, opowiedział, że za upuszczenie na ziemię maszyny do szycia w obozie pracy obcięto mu palec. Aby przeżyć, musiał żywić się szczurami, jaszczurkami i trawą.

Według przewodniczącego komisji, przywódca Korei Północnej może zostać postawiony przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze. Korea Północna w przesłanym w poniedziałek oświadczeniu "kategoryczne i całkowicie" odrzuciła wnioski raportu.

Polak coraz bogatszy?

Jak wynika z danych GUS i firm monitorujących rynek pracy, średnia pensja w Polsce poszła w górę. Jednak zależy ona nie tylko od wykonywanego zawodu, ale też od miejsca pracy. Jak Polacy wzbogacili się w ciągu ostatnich 10 lat?

W Dniu na Rynkach przedstawimy najświeższe dane o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu za styczeń. Gdzie jest praca i gdzie będzie praca w tym roku, jakie stanowiska są najlepiej opłacane, a jakie najgorzej.

Po bitcoinie?

Bitcoin zdobywa rynki w coraz większej liczbie krajów. Inwestują w niego przedsiębiorcy, ale jest one też pożywką dla spekulantów. Czy po kolejnym cyberataku na giełdę bitcoina właśnie pękła bańka spekulacyjne? Czy to koniec bitcoina?

Zaatakowana została słowacka Bitsmap, która w wyniku przeciążenia serwerów wstrzymała wypłaty. W piątek zrobił to japoński Mt.Gox, który takie krok tłumaczył błędem oprogramowania.

Na te i inne pytanie odpowiemy dziś w "Dniu na Świecie" i "Dniu na Rynkach" w TVN24 Biznes i Świat. Już od godz. 9.00.

Autor: mn//gry / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock (2), EPA