Dziś w TVN24 Biznes i Świat: Kolejne ofiary na Ukrainie, konferencja Putina

Najnowsze

Aktualizacja:

W TVN24 Biznes i Świat przyglądamy się dziś m.in. sytuacji na Ukrainie. Podczas akcji w ramach operacji antyterrorystycznej w okolicach miasta Rubiżne w obwodzie ługańskim zginęło dwóch ukraińskich żołnierzy, a siedmiu zostało rannych - podał szef grupy informacyjnej sił antyterrorystycznych Władysław Selezniow. W Petersburgu konferencje prasową poświęconą m.in. Ukrainie ma Władimir Putin.

„W ciągu ostatniej doby siły ukraińskie przeprowadziły szereg udanych operacji, m.in. nie dopuściły do kolejnej próby przerwania pierścienia okrążenia sił antyterrorystycznych na północy i zlikwidowały oddział terrorystów koło Rubiżnego. (…) Niestety armia ukraińska poniosła straty. Podczas operacji zginęło dwóch żołnierzy ukraińskich, a siedmiu zostało rannych” – napisał Selezniow na Facebooku.

Krwawy czwartek

W czwartek zginęło 16 osób, a 32 odniosły obrażenia w wyniku strać z prorosyjskimi separatystami pod Wołnowachą w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Jedna osoba zginęła w obwodzie ługańskim.

Media ukraińskie podkreślają, że jeszcze nigdy od rozpoczęcia na wschodzie operacji zbrojnej przeciwko separatystom nie zginęło tyle osób.

Według Centralnej Komisji Wyborczej prorosyjscy separatyści blokują ponad połowę okręgowych komisji wyborczych w obwodach donieckim i ługańskim.

Mimo to kandydaci na urząd szefa państwa kontynuują kampanię w regionach przed niedzielnymi wyborami.

Kto zdobędzie Parlament Europejski?

W UE trwa drugi dzień wyborów do Parlamentu Europejskiego. Do urn wyborczych idą mieszkańcy Irlandii i Republiki Czeskiej; Czesi będą głosować także w sobotę.

W ciągu czterech dni (22-25 maja) blisko 400 mln uprawnionych do głosowania mieszkańców 28 krajów UE ma wyłonić 751 eurodeputowanych. Według sondażu PollWatch eurowybory wygra nieznacznie Europejska Partia Ludowa, za nią uplasują się socjaldemokraci, trzecią grupą pozostaną liberałowie, a czwartą siłą w PE będzie skrajna lewica.

O rolę Parlamentu Europejskiego spytamy o godz. m.in. Piotra Wawrzyka z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

(Nie)bezpieczna Tajlandia

W TVN24 Biznes i Swiat dziś także o sytuacji w Tajlandii. MSZ zaleca polskim obywatelom przebywającym w w tym kraju zachowanie szczególnej ostrożności. - Mimo wprowadzenia stanu wojennego, nie ma zagrożenia dla turystów - uważa Tomasz Rosset z Polskiej Izby Turystyki. Szczyt turystyczny przypada tam na okres jesienno-zimowy.

W czwartek armia tajlandzka odsunęła rząd od władzy i przejęła kontrolę nad krajem. Wojskowi zawiesili konstytucję, wprowadzili godzinę policyjną i zaapelowali, by Tajlandczycy zachowali spokój, a urzędnicy normalnie wykonywali swoje obowiązki.

O sytuacji w Tajlandii porozmawiamy z Michałem Lubiną, ekspertem Centrum Studiów Polska- Azja

Na pytanie czy Tajlandia jest bezpieczna dla turystów spróbuje odpowiedzieć prezes Neckermann Polska Krzysztof Piątek, który będzie gościem TVN24 Biznes i Świat po godz. 11. O tym jak branża turystyczna zareagowała na zamach stanu w Tajlandii opowie o godz. 15 wiceprezes ITAKI Piotr Henicz.

Niemcy decydują o emeryturach

Bundestag ma uchwalić pakiet dotyczący wcześniejszych emerytur, jeden z najważniejszych projektów rządu kanclerz Angeli Merkel w tej kadencji. Krytycy uważają, że to koniec Niemiec jako kraju wyznaczającego kurs reform.

Pakiet przewiduje możliwość przejścia na emeryturę w wieku 63 lat, dla osób które mają 45 lat składkowych. Według ekspertów na emeryturę ucieknie wielu doświadczonych pracowników, co spowoduje duże kłopoty przedsiębiorstw.

Nigeryjscy terroryści

Rada Bezpieczeństwa ONZ podjęła w czwartek decyzję o umieszczeniu islamistycznego ugrupowania Boko Haram z Nigerii na liście organizacji terrorystycznych, powiązanych z Al-Kaidą. Oznacza to wprowadzenie sankcji wobec Boko Haram.

Sankcję wobec tej organizacji obejmują m.in. zamrożenie kont bankowych i embargo na dostawy broni.

14 kwietnia bojownicy Boko Haram porwali ponad 200 uczennic gimnazjum z internatem w miejscowości Chibok w odludnym regionie Nigerii w pobliżu jej granic z Kamerunem, Nigrem i Czadem. Los uprowadzonych wciąż pozostaje nieznany.

Autor: ToL//bgr / Źródło: TVN24 Biznes i Świat