Dżihadyści zarabiają miliony dolarów na okupach. "To podstawowa taktyka generowania dochodów"

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatTerroryści zarabiają miliony na okupach

Państwo Islamskie rośnie w siłę dzięki pieniądzom z okupów. Według jednej z ekspertek Organizacji Narodów Zjednoczonych tylko w ubiegłym roku dżihadyści otrzymali od 35 do 45 milionów dolarów. Inne ugrupowania terrorystyczne nie pozostają daleko w tyle.

Na posiedzeniu Komitetu Rady Bezpieczeństwa ONZ ds. walki z terroryzmem Yotsna Lalji powiedziała, że szacuje się, iż od 2004 do 2012 roku różnym organizacjom terrorystycznym przekazano w formie okupu w sumie około 120 milionów dolarów. Podkreśliła, że wciąż rośnie liczba porwań dla okupów.

Źródło podstawowe

Ekspertka ONZ zwróciła uwagę, że w ostatnich latach Al-Kaida i organizacje z nią powiązane uczyniły z porwań "podstawową taktykę generowania dochodów". Wskazała, że w październiku 2012 r. przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri namawiał bojowników na całym świecie, aby porywali obywateli zachodnich państw. Lalji sprecyzowała, że działająca w Jemenie Al-Kaida Półwyspu Arabskiego (AQAP), organizacja od kilku lat uważana przez USA za najbardziej niebezpieczny odłam tej siatki terrorystycznej, tylko w latach 2011-2013 otrzymała z okupów 20 milionów dolarów. Z kolei działająca w Afryce Północnej Al-Kaida Islamskiego Maghrebu (AQIM) w ciągu ostatnich czterech lat otrzymała 75 mln dolarów. Miliony dolarów na okupach zarabiają także powiązana z Al-Kaidą ekstremistyczna organizacja Boko Haram w Nigerii, somalijscy islamiści z ugrupowania Al-Szabab, czy ugrupowanie Abu Sajefa na Filipinach, które w minionej dekadzie odznaczyło się m.in. wieloma brutalnymi porwaniami i zabójstwami cywilów.

Autor: mnkwoj / Źródło: TVN24 Biznes i Świat, PAP

Źródło zdjęcia głównego: FBI