Dymisja rządu pogrążyła portugalski dług

Najnowsze

Aktualizacja:

Oprocentowanie portugalskich obligacji przekroczyło próg bólu. Po ogłoszonej w środę wieczorem dymisji rządu Jose Sokratesa w czwartek koszty finansowania zadłużenia wzrosły do najwyższego poziomu w historii. Premia za 10-letnie papiery wynosi 7,7 procent, rentowność pięciolatek przekracza 8,3 procent.

Premier Jose Socrates podał swój rząd do dymisji po tym, jak parlament odrzucił jego plan zaciskania pasa. Według analityków Portugalia nie ma już wyjścia i będzie musiała poprosić o pomoc Unię Europejską.

- Rentowność portugalskich obligacji 5-letnich wynosi prawie 8 proc., a często mówiło się, że próg bólu, który zmusza państwa do skorzystania z funduszu pomocowego wynosi 7 procent. Nagle okazało się, że warunki rynkowe są zbyt trudne dla Portugalii i nie jest ona już zdolna do finansowania swojego długu - komentuje analityk Commerzbanku Rainer Gunterman.

Spread między obligacjami 10-letnimi Niemiec i Portugalii osiągnął w czwartek 4,49 pkt procentowych, co jest największą wartością w historii.

Źródło: TVN CNBC