Dwie dekady wolnej gospodarki

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plJak zmieniła się Polska przez 20 lat?

Upadek komunizmu, którego symbolem stał się 4 czerwca 1989 roku, zapoczątkował też przekształcenie gospodarki socjalistycznej i głębokie przemiany społeczne. Przez dwadzieścia lat doprowadziły one do ukształtowania się społeczeństw demokratycznych w naszej części świata. Jak został wykorzystany ten czas - podsumują uczestnicy specjalnej konferencji organizowanej w Warszawie przez Narodowy Bank Polski w dniach 5-6 czerwca 2008.

W następstwie przemian zapoczątkowanych w roku 1989 zmieniła się polityczna, społeczna i gospodarcza mapa Europy - zmienił się więc świat. Nastąpiło przyspieszenie procesu integracji europejskiej, który objął większość krajów naszego regionu. Choć proces transformacji przyniósł ze sobą koszty, bez ich poniesienia kraje Europy Środkowej i Wschodniej zachowałyby niewydajne struktury, które przedłużyłyby okres trwania w stagnacji i ubóstwie. Dlatego przemiany i reformy, które zostały wprowadzone, mogą być postrzegane nie tylko jako droga do wolności, lecz także jako droga do poprawy standardu życia.

O tym, jak zmieniła się przez dwie minione dekady będą mówić uczestnicy Konferencji organizowanej przez Narodowy Bank Polski pt."1989 - 2009. 20 lat po upadku gospodarki socjalistycznej. Transformacja, wzrost gospodarczy i konwergencja w Polsce oraz w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej".

Konferencja organizowana w 20. rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Polsce, które można uznać za symbol upadku systemu socjalistycznego, będzie poświęcona ocenie przemian, jakie dokonały się w Polsce i innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej w okresie ostatnich dwudziestu lat.

CZYTAJ RAPORT "WOLNOŚĆ ZACZĘŁA SIĘ W POLSCE"

Celem konferencji jest przede wszystkim przedyskutowanie roli, jaką kraje naszego regionu odgrywają na arenie międzynarodowej. Konferencja będzie także okazją do wymiany poglądów na temat problemów i wyzwań stojących obecnie przed krajami Europy Środkowej i Wschodniej.

Honorowy Patronat nad konferencją Narodowego Banku Polskiego objął prezydent RP Lech Kaczyński. Patronat medialny mają TVN CNBC Biznes, tvn24.pl, Forbes, Polish Market, Rzeczpospolita, Thomson Reuters oraz Wprost.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl