Dwa tysiące kilometrów nowych gazociągów na Litwę, Słowację i do Czech

Najnowsze

polskielng.plGaz-System jest Operatorem Systemu Przesyłowego (OSP) gazu, strategiczną spółką ze 100-proc. udziałem Skarbu Państwa

Około 2 tys. km nowych gazociągów przesyłowych, pełna integracja systemu przesyłu gazu z UE, połączenia z Litwą, Słowacją i drugie z Czechami, rozbudowa terminala LNG - to elementy uzgodnionego z Prezesem URE planu rozwoju Gaz-Systemu na lata 2014-2023.

Gaz-System jest Operatorem Systemu Przesyłowego (OSP) gazu, strategiczną spółką ze 100-proc. udziałem Skarbu Państwa. Spółka przedstawiła w środę uzgodniony z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki Plan Rozwoju na lata 2014-2023.

Ambitny plan

Zgodnie z tym planem, do 2023 r. Gaz-System wybuduje prawie 2 tys. km nowych gazociągów o dużej przepustowości, które - według spółki - pozwolą na zbudowanie dobrze funkcjonującej, elastycznej i efektywnej sieci przesyłowej, obejmującej zasięgiem cały kraj. - Realizacja nowego programu inwestycyjnego pozwoli osiągnąć pełną dywersyfikację kierunków dostaw gazu dla Polski, zwiększy bezpieczeństwo i elastyczność systemu przesyłowego - ocenił prezes Gaz-Systemu Jan Chadam. Spółka poinformowała jednocześnie, że Prezes URE uznał za uzasadnione nakłady inwestycyjne w wysokości 7,1 mld zł w perspektywie do 2018 r. Za najbardziej prawdopodobny poziom rocznego zużycia gazu w Polsce w 2023 r. Gaz-System przyjął 18,9 mld m sześc. Obecnie jest to ok. 14 mld m sześc. Według Gaz-Systemu, realizacja programu inwestycyjnego zawartego w uzgodnionym Planie Rozwoju na lata 2014-2023 pozwoli na zapewnienie dużego stopnia dywersyfikacji źródeł i kierunków przesyłu gazu.

- Krajowy system przesyłowy będzie posiadał dużą przepustowość, a dzięki budowie interkonektorów zostanie zapewniony dostęp do stabilnych i konkurencyjnych źródeł dostaw gazu. Zapewni to możliwość przyłączenia do systemu nowych dużych odbiorców oraz stworzy nowe perspektywy biznesowe dla przedsiębiorców. Polska sieć gazociągów stanie się integralną częścią europejskiej infrastruktury przesyłowej - oceniła spółka.

Większa przepustowość

Do 2018 r. ma powstać 15 odcinków gazociągów - ok. 800 km, cztery tłocznie i cztery węzły. W perspektywie 2023 r. dochodzi kolejnych 11 odcinków, liczących ok. 1200 km i dwie tłocznie. Do 2018 r. projekt zakłada m.in. budowę nowego, drugiego połączenia systemów Polski i Czech o przepustowości ok. 6,5 mld m sześc. rocznie w ramach Korytarza Północ-Południe. Gaz-System nie wyklucza, że rynek będzie oczekiwał zwiększenia przepustowości z rynkiem niemieckim. Analizy ws. zwiększania przepustowości istniejących lub budowę nowych połączeń międzysystemowych znajdują się na wczesnym etapie, ale na podstawie aktualnej oceny, potrzeby zwiększenia przepustowości mogą się pojawić nawet przed 2018 r. - podkreśla Gaz-System. W perspektywie 2023 r. najważniejsze przedsięwzięcia to budowa interkonektora ze Słowacją o przepustowości ok. 5,7 mld m sześc. gazu rocznie w ramach korytarza północ-południe oraz połączenia z Litwą o przepustowości ok. 2,4-4,1 mld m sześc. rocznie. Projekt ten znajduje się na etapie wstępnych prac przygotowawczych prowadzonych wspólnie z operatorem litewskiego systemu przesyłowego - zastrzegła spółka. Gaz-System przypomniał, że zgodnie z projektem terminal LNG w Świnoujściu ma możliwość rozbudowy możliwości regazyfikacyjnych z 5 do 7,5 mld m sześc. rocznie. W zależności od zapotrzebowania rynkowego zwiększone moce mogłyby zostać udostępnione jeszcze przed 2020 r.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: polskielng.pl