Duży bank w Polsce zmienia właściciela?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24BZ WBK to łakomy kąsek

Czy BZ WBK trafi z irlandzkich rąk we francuskie? Według dziennika "Irish Times" Societe Generalne chciałby odkupić jeden z większych banków w Polsce od Allied Irish Bank. A Francuzi, którzy w Polsce mają już Eurobank, dysponują sporą gotówką.

Societe Generale ogłosił emisję akcji o wartości 4,8 mld euro. Większość (3,4 mld euro) pójdzie na spłatę zastrzyku, jaki bank dostał od francuskiego rządu. Pozostałe środki mają wesprzeć kapitały i pójść na przejęcia. BZ WBK, który - kontrolowany przez irlandzki AIB - jest idealnym celem - spekuluje irlandzki dziennik. Francuzi chcą bowiem uniezależnić biznes od ryzykownych operacji handlowych. Według gazety, w Polsce mieliby szukać banku detalicznego, który uzupełniałby operacje bankowości inwestycyjnej i kredytów konsumenckich.

Jednak to może być dopiero początek przejęć Francuzów, bo na ich celowniku jest też pakiet akcji banku Credit Nord, który chcą przejąć od francusko-belgijskiej Dexi.

Do trzech razy sztuka?

Pogłoski o sprzedaży BZ WBK przez AIB nie są nowością. Polskie władze banku dementowały je już w kwietniu, kiedy głośno było o finansowych kłopotach ich irlandzkiego właściciela. Analitycy wskazywali wtedy, że dla potencjalnego kupca mógłby to być świetny interes, bo BZ WBK, o ile doszłoby do transakcji, byłby jedynym dużym bankiem w regionie na sprzedaż, który ma stabilną pozycję na rynku.

AIB jest właścicielem 70 proc. Banku Zachodniego WBK SA, który zatrudnia w Polsce 10 tys. osób.

Bank Zachodni WBK S.A. jest trzecim, pod względem liczby placówek, bankiem w Polsce. Powstał w wyniku połączenia w 2001 roku. Banku Zachodniego SA i Wielkopolskiego Banku Kredytowego SA. Prezesem zarządu banku od maja 2007 roku jest Mateusz Morawiecki.

Źródło: pb.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24