Duma akceptuje przystąpienie Rosji do WTO

Najnowsze

Aktualizacja:
Wikipedia CC BY SA | NVORosja coraz bliżej przystąpienia do WTO

Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, głosami prokremlowskiej partii Jedna Rosja, ratyfikowała protokół o przystąpieniu Federacji Rosyjskiej (FR) do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Przeciwko wejściu Rosji do WTO zgodnie głosowały wszystkie trzy ugrupowania opozycyjne: Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF), nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) i socjalistyczna Sprawiedliwa Rosja. Uważają one, że związana z tym obniżka ceł i otwarcie gospodarki na zagraniczne inwestycje zaszkodzą krajowi.

Impuls do wzrostu

Jak wynika z wyliczeń Banku Światowego przystąpienie Rosji do WTO w perspektywie średnioterminowej może przyczyni się do wzrostu o 3,3, proc. PKB a w długoterminowej nawet o 11 proc. PKB.

Światowa Organizacja Handlu przyjęła Rosję w swe szeregi 16 grudnia 2011 roku. Formalnie Federacja Rosyjska przystąpi do WTO w 30 dni po zakończeniu procedury ratyfikacyjnej. Protokół musi jeszcze zatwierdzić Rada Federacji, wyższa izba rosyjskiego parlamentu, i podpisać prezydent Władimir Putin. Mają na to czas do 23 lipca. W przeciwnym razie Rosja będzie musiała od nowa negocjować swoje członkostwo. Rosja zostanie 154. członkiem WTO.

Autor: kmmtom / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY SA | NVO