Dubaj popłynie ropą

Najnowsze

Aktualizacja:
SXCDubaj boryka się z niewypłacalnością

Koniec kłopotów finansowych Dubaju? Rząd zadłużonego emiratu, który ma niewielkie zasoby ropy naftowej, ogłosił odkrycie złoża tego surowca w strefie przybrzeżnej.

Władca Dubaju, "szejk Muhammad ibn Raszid al-Maktum ogłasza dobrą nowinę narodowi emiratów arabskich wraz z odkryciem nowego złoża ropy naftowej u wybrzeży Dubaju" - napisał rząd w krótkim komunikacie.

Nie podano wielkości złoża ani możliwego tempa jego eksploatacji.

Produkcja ropy naftowej stanowi obecnie zaledwie 4 proc. PKB Dubaju. Gospodarka tego kraju opiera się na handlu i usługach.

Dubaj tonie w długach

Obecne zadłużenie Dubaju wynika z zaciągania ogromnych kredytów na finansowanie wielkich projektów. Jak informowała agencja Bloomberga, Nakheel PJSC - deweloper powiązany z Dubai World - miał w pierwszej połowie 2009 r. 3,65 mld dolarów straty i musi, podobnie jak spółka-matka, renegocjować swoje zobowiązania z wierzycielami.

Natomiast Dubai World rozpoczął rozmowy z wierzycielami o zmianie warunków spłaty swojego, sięgającego 56 mld dol. długu. Za koncernem wstawił się tamtejszy bank centralny oraz władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które zapowiedziały, że nie pozwolą upaść żadnej dużej spółce.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: SXC