Druga giełda Europy

Najnowsze

Aktualizacja:
tvn24.pl/Artur TarkowskiGPW to znacznie mniejsza giełda od frankfurckiej, paryskiej czy mediolańskiej, ale rosnie w tempie szybszym od nich

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych zajęła w 2010 roku drugie miejsce w Europie pod względem liczby, jak i wartości ofert publicznych - wynika z raportu IPO Watch Europe PricewaterhouseCoopers firmy doradczej PwC. Liderem w tym czasie była londyńska giełda.

Od stycznia do grudnia 2010 roku na warszawskim parkiecie zadebiutowało 112 spółek, z czego 26 na głównym rynku (bez przejścia z NC) oraz 86 na rynku NewConnect. Wartość IPO wyniosła 3,81 mld euro.

"2010 rok to niezwykle udany i rozwojowy okres dla polskiego rynku pierwotnego. W pierwszej połowie roku byliśmy świadkami rekordowych ofert PZU i Tauron Polska Energia, a w minionym kwartale najważniejszym wydarzeniem był bez wątpienia debiut GPW" - zaznaczył cytowany w raporcie Tomasz Konieczny, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Debiuty PZU i Tauronu znalazły się wśród dziesięciu największych europejskich ofert zeszłego roku, zajmując odpowiednio drugie i siódme miejsce.

2011 dobry dla GPW

Zdaniem wiceprezesa PwC Jacka Sochy, w pierwszym kwartale 2011 roku należy oczekiwać mniejszej liczby debiutów. Socha ocenił jednak perspektywy na cały 2011 rok jako "bardzo dobre".

- Zgodnie z zapowiedziami rządu planowane są oferty prywatyzacyjne kilku dużych spółek, wśród nich Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Węglokoksu. Należy też oczekiwać, że kolejne zagraniczne podmioty będą wprowadzać swoje akcje na GPW, dzięki czemu Warszawa powinna utrzymać wiodącą pozycję w regionie Europy Środkowo-Wschodniej - dodał Socha.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl/Artur Tarkowski