Droższy gaz już od piątku

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huDroższy gaz staje się faktem

25 kwietnia mijają dwa tygodnie od dnia, kiedy Urząd Regulacji Energetyki zaakceptował nowe taryfy gazowe PGNIG. Gaz zdrożeje średnio o 14,4 procent. Oznacza to, że miesięczne rachunki w gospodarstwach domowych wzrosną (w zależności od tego, do czego używany jest gaz) od 4 do 50 zł.

Według PGNiG dla klientów indywidualnych, korzystających z kuchenek gazowych, decyzja Urzędu oznacza średnio wzrost rachunków od 3,87 do 5,01 zł miesięcznie. Użytkownicy kuchenek i podgrzewający wodę zapłacą więcej średnio od 11,92 do 15,62 zł. Właściciele średniej wielkości domów, w takiej sytuacji muszą liczyć się ze wzrostem opłat miesięcznych od 37,5 do 48,43 zł. Nowe taryfy mają obowiązywać przynajmniej przez rok.

Mogło być więcej

Prezes Urzędu Mariusz Swora przypomniał podczas ogłaszania decyzji o zatwierdzeniu nowych taryf, że pierwotnie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chciało podwyżki blisko 34-procentowej, tłumacząc je wzrostem cen paliw na świecie. Później poziom podwyżki zweryfikowało do 28 proc. Ostatecznie skończyło się na 14,4 proc.

Bez decyzji URE o podwyżce PGNiG w pierwszym kwartale traciła 3-4 mln zł dziennie, a od 1 kwietnia, po zmianie cen importowych, nawet 5-6 milionów zł dziennie - podawały wcześniej władze spółki.

Źródło: PAP, IAR, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu