Droższe loty na wakacje?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Zdrożeją bilety, bo drożeją opłaty lotniskowe

Nawet o 10 procent mogą zdrożeć bilety na loty z i do stolicy - przestrzega "Życie Warszawy". Porty Lotnicze przygotowują się do podniesienia stawek opłat lotniskowych w stołecznym porcie lotniczym. A już należą one należą do najwyższych w Europie.

Jeśli dojdzie do podwyżki, pasażerowie krajowych rejsów, np. do Katowic i Gdańska, zapłacą za bilety co najmniej o kilkanaście złotych więcej. Dużo więcej dopłacą do lotów za granicę. Dziennik podaje, że jeszcze przed wakacjami Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze może wprowadzić podwyżkę. – Wzrost opłat lotniskowych to ostatnio temat numer jeden w PPL, które zarządzają Okęciem – mówi wysoki rangą pracownik LOT-u.

Ekspert od transportu Adrian Furgalski komentuje krótko: – To żadna niespodzianka. Pytanie tylko, czy wyższe stawki nie spowodują odpływu przewoźników na lotniska regionalne.

Droższe latanie już latem Urząd Lotnictwa Cywilnego, który zatwierdza proponowane przez zarządców lotnisk taryfy, na razie takiego wniosku nie otrzymał. Kiedy tak się stanie, urząd przystawi na nim swój stempel i po trzech miesiącach opłaty wejdą w życie. Może do tego dojść w czasie wakacyjnego szczytu.

Dlaczego PPL przymierza się do podniesienia opłat za korzystanie z lotniska? Po dwóch latach opóźnienia spółce udało się uruchomić Terminal 2. PPL musiały jednak zapłacić kilkanaście milionów zł za usunięcie usterek uniemożliwiających dopuszczenie hali do użytku. Rzeczniczka ULC Katarzyna Krasnodębska przyznaje, że na wysokość opłaty lotniskowej bezpośredni wpływ mają koszty bieżące ponoszone przez zarządcę lotniska.

PPL każą słono płacić przewoźnikom za możliwość korzystania z lotniska Okęcie. Pod tym względem stolica jest w czołówce najdroższych portów nie tylko polskich, ale i europejskich. Np. opłata za pasażera w ruchu zagranicznym wynosi nawet 60 zł. Tymczasem rywalizująca z Warszawą o tanich przewoźników Łódź pobiera 20,55 zł, Katowice 32 zł, Gdańsk 48 zł, Kraków 48,9 zł. Okęcie kasuje też sporo za każdą tonę lądującego w stolicy samolotu pasażerskiego, od 41 do 45 zł. Gdańsk za to samo liczy sobie jedynie 25 zł. lot

Wyższe opłaty lotniskowe to wyższe ceny biletów Plany podniesienia opłaty lotniskowej wzbudzają mieszane uczucia u przewoźników. Przyznają, że wysokość opłat odbije się na cenach biletów.

Już teraz opłaty lotniskowe na Okęciu stanowią nawet połowę ceny biletu na samolot. Np. bilet na podróż LOT-em z Warszawy do Gdańska to koszt 230,41 zł, z czego opłaty wynoszą aż 114 zł.

Źródło: "Życie Warszawy"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24