Drożej za bilet i za psa

Najnowsze

Aktualizacja:

Gminy będą mogły od nowego roku zwiększyć wysokość tzw. podatków lokalnych: m.in. podatku od nieruchomości, podatku od środków transportu, opłat miejscowych i opłaty od posiadania psów. Z powodu inflacji Ministerstwo Finansów zdecydowało o podniesieniu pułapu wzrostu tych opłat.

Jak tłumaczy resort finansów w uzasadnieniu do obwieszczenia, obowiązujące w danym roku podatkowym maksymalne stawki ulegają co roku zmianie. Zależą one od poziomu inflacji.

Samorządy od 1 stycznia 2009 roku będą mogły podnieść stawki podatków i opłat lokalnych o 4,2 proc. – wynika z obwieszczenia Ministerstwa Finansów.

Maksymalna stawka podatku od gruntów, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej: 0,74 zł za metr kwadratowy (obecnie 0,71 zł) Podatek za grunty tzw. pozostałe, w tym zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego: 0,37 zł za metr kw. (teraz 0,35 zł) Stawka podatku za metr kwadratowy powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego: 0,62 zł (obecnie 0,59 zł) Stawka za budynek związany z prowadzeniem działalności gospodarczej: 19,81 zł (obecnie 19,01 zł) Podatek od środków transportu - opłata za ciężarówkę o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu od 3,5 do 5,5 tony: 704,61 zł, od auta powyżej 9 ton: 1410,58 zł Opłata targowa: 658,49 zł Opłata za posiadanie psa: 104,2 Obwieszczenia MF - podatki lokalne

Uwaga, nowe stawki

Podniesione będą stawki podatku od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz podatek za grunty tzw. pozostałe, w tym zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego oraz wysokość podatku za metr kwadratowy powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.

Wzrosnąć może też podatek od środków transportu. I tak np. opłata za ciężarówkę o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu od 3,5 do 5,5 tony może sięgnąć 704,61 zł, a od auta powyżej 9 ton - 1410,58 zł.

Gminy będą mogły ustalić wyższą opłatę targową (do 658,49 zł) oraz podwyższyć opłatę za posiadanie psa.

Dlaczego tyle

Wskaźnik cen ustala się na podstawie informacji Głównego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z komunikatem GUS z lipca br., inflacja w pierwszym półroczu 2008 r. wyniosła 4,2 proc. Dlatego o tyle wzrosły górne granice stawek podatków i opłat lokalnych. O tym, czy podnieść stawki, czy utrzymać je na obecnym poziomie, zdecydują samorządy. Obwieszczenie zostało już podpisane przez ministra finansów, ale czeka na publikację w Monitorze Polskim.

Źródło: TVN24, PAP