Drogi niewypał, czyli dozór elektroniczny

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Tylko w tym roku na zorganizowanie aresztów domowych wydamy ponad 25 mln zł

Wprowadzono go z pompą, ale okazał się zbyt drogi. Mowa o dozorze elektronicznym dla więźniów, uruchomionym 1 września. Dotąd zastosowano go tylko dla 18 więźniów w Polsce.

W ciągu trzech miesięcy do sądów wpłynęło ponad 300 wniosków o przeniesienie skazanego do aresztu domowego, ale bransoletki dostało jedynie 18 osób, donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Elektroniczne bransoletki zakładane na kostkę u nogi więźnia miały raz na zawsze zlikwidować problem przeludnienia więzień.

Zgodnie z planem

Ministerstwo Sprawiedliwości utrzymuje, że rozszerzenie systemu będzie postępowało zgodnie z harmonogramem. W 2012 r. system nadzoru elektronicznego ma objąć cały kraj, a w bransoletkach na nogach ma wtedy paradować 7,5 tys. skazanych. Resort przygotował nowelizację ustawy, która blisko czterokrotnie poszerzy grupę więźniów uprawnionych do starania się o zamianę kary więzienia na areszt domowy.

Na razie koszty dozoru elektronicznego są bardzo wysokie. Tylko w tym roku na zorganizowanie aresztów domowych wydamy ponad 25 mln zł. Kolejne lata to wydatki rzędu blisko 200 mln - wylicza "DGP".

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: TVN24