Droga żywność jeszcze kilka lat

Najnowsze

TVN24.plPesymistyczna prognoza Banku Światowego

Bank Światowy prognozuje, że ceny podstawowych produktów żywnościowych, takich jak ryż, pozostaną wysokie jeszcze przez kilka lat. - Szybkość, z jaką rosną ceny żywności, jest wstrząsająca - stwierdził dyrektor zarządząjący Banku Juan Jose Daboub.

Daboub stwierdził we wtorek, że ostatnie podwyżki na rynku żywności nie są zjawiskiem krótkoterminowym i tymczasowym. - To nie jest sprawa na kilka tygodni czy miesięcy. To mogą być dwa, trzy lata - podkreślił.

Wyraził jednocześnie opinię, że światowe rynki żywnościowe nadal funkcjonują i nie potrzebują żadnej oficjalnej interwencji, gdyż potrafią "naprawić się same". - Lepiej mieć niedoskonały rynek, niż doskonałego biurokratę, decydującego za innych - skomentował Daboub.

Dodał także, że przez podwyżkę cen żywności w ciągu ostatnich dwóch lat około 100 mln ludzi popadło w ubóstwo. Jak tłumaczył, podwojenie się cen żywności odpowiada cofnięciu się o siedem lat w pracach na rzecz walki z biedą. - Ryż jeszcze nigdy nie był tak drogi - powiedział Daboub.

Podkreślił też, że "kluczowym elementem w rozwiązaniach długofalowych będzie globalne zwiększenie produkcji żywności".

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl