Najnowsze

Droga do unii energetycznej. Polska chce postawić na węgiel

Najnowsze

Wikipedia-CC-BY | Audrius Meskauskas60 proc. gazu zużywanego w Polsce pochodzi od rosyjskiego Gazpromu

Nowa unia energetyczna to zacieśnienie integracji połączeń infrastrukturalnych - powiedział Janusz Piechociński. Wicepremier ocenił, że efektywność i racjonalność dostaw surowców wpływa na bezpieczeństwo energetyczne.

- Węgiel powinien znaleźć się w miksie energetycznym. Należy również przyspieszyć budowę połączeń transgranicznych - dodał Piechociński otwierając debatę „Bezpieczeństwo dostaw ropy i gazu do Polski”.

Jak mówił, Europa miała kilka fal kryzysów energetycznych, po których dopiero z opóźnieniem wyciągnęła wnioski.

Uzależnieni od Rosji

Głównymi tematami poniedziałkowej debaty są: źródła zaopatrzenia kraju w surowce energetyczne oraz strategia firm w sytuacji kryzysu. Celem debaty jest omówienie kierunków importu surowców oraz możliwości ich zmiany, jak również kwestii bezpieczeństwa zaopatrzenia gospodarki i ludności w paliwo i gaz.

W związku z kryzysem ukraińsko-rosyjskim, temat bezpieczeństwa zaopatrzenia Polski w kluczowe surowce energetyczne jest tym bardziej aktualny, że ok. 60 proc. gazu zużywanego w Polsce pochodzi od rosyjskiego Gazpromu, zaś polskie rafinerie ponad 90 proc. potrzebnej ropy kupują w rosyjskich firmach. Import z Rosji odbywa się drogą lądową. Ropa płynie tzw. północną nitką naftociągu „Przyjaźń”, ale możliwe są również dostawy statkami do Naftoportu w Gdańsku i dalej rurociągami do rafinerii gdańskiej i płockiej.

Autor: ToL / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia-CC-BY | Audrius Meskauskas

Pozostałe wiadomości