Droga do euro - za tydzień

Najnowsze

Aktualizacja:
PAPPremier przyznał, że w obliczu kryzysu finansowego szybkie wprowadzenie euro wydaje się konieczne

Osłabiona złotówka ma szanse na podbicie wartości. Premier Donald Tusk zapowiedział, że już w przyszłym tygodniu rząd ogłosi harmonogram wprowadzania w Polsce euro. A zdaniem ekspertów, taka realna deklaracja przyjęcia unijnej waluty pomoże złotówce.

Jak stwierdził przebywający w Chinach premier Donald Tusk, kryzys na rynkach finansowych w niektórych państw europejskich i USA przekonuje go jeszcze bardziej o potrzebie szybkiego wejścia Polski do strefy euro.

- Kiedy kraje ze strefy euro zbierały się, żeby ustalać wspólną politykę zapobiegania skutkom kryzysu, to przy stole siadła m.in. Słowacja, która lada dzień przystąpi do strefy euro. I właśnie to Słowacja współdecydowała o wspólnej akcji krajów europejskich - zauważył szef rządu.

Premier chciałby, aby Polska "była także współdecydentem, kiedy będą ważyć się losy rynków finansowych w przyszłości".

Wprowadzenie euro zależy od odwagi

- Kiedy w kieszeniach zobaczymy euro, a nie złotówki? Mam nadzieję, że tak jak zaplanowaliśmy, koniec roku 2011. Życzyłbym sobie i wszystkim partnerom w tym zbożnym dziele, aby mieli tyle samo odwagi co ja, gdy zdecydowałem się na ogłoszenie tego ambitnego terminu, bo tylko ludzie odważni będą w stanie ten projekt przeprowadzić - mówił Tusk.

Według premiera, ten projekt jest dziś bardziej realny, niż mogłoby się wydawać jeszcze kilka miesięcy temu.

Tajne przez poufne

Podkreślił, że część przepisów "Eurolandu", jeśli chodzi o warunki przyjęcia euro przez państwa aspirujące do tego, musi być zachowana w dyskrecji.

- Przy kwestii kursu, pieczęć dyskrecji musi być zachowana. Dzisiaj jest z całą pewnością za wcześnie, aby szczególnie politycy wypowiadali się na temat potencjalnego kursu wymiany w tym finalnym momencie - powiedział premier.

Tusk zadeklarował w połowie września, że jego rząd zrobi wszystko, aby do połowy 2011 r. przygotować Polskę do wprowadzenia euro - tak, aby Komisja Europejska mogła jeszcze w tym samym roku podjąć decyzję o wejściu Polski do strefy euro.

Przyszły tydzień, czyli wtorek

Wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska poinformowała, że rząd zajmie się harmonogramem przyjęcia euro w przyszły wtorek.

- Harmonogram jest gotowy i stanie na Radzie Ministrów we wtorek - powiedziała w środę dziennikarzom w Sejmie.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP