Dreamliner LOT-u przeszedł testowy lot. Bez usterek

Najnowsze

Aktualizacja:
boeing.comPolski Dreamliner zakończył testowy lot

Dreamliner wyprodukowany dla PLL LOT zakończył w piątek ostatni testowy lot. Samolot wystartował z Paine Field koło miejscowości Everett w stanie Waszyngton. Lot trwał niecałe dwie godziny. Boeingi 787 są uziemione od stycznia z powodu problemów z akumulatorami litowo-jonowymi.

Samolot wystartował po godz. 21 czasu polskiego z Paine Field w Everett w stanie Waszyngton i trwał dokładnie godzinę i 49 minut. Na pokładzie znalazło się 11 osób, w tym dwóch członków Federalnej Agencji Awiacji.

Celem lotu było wykazanie, że poprawiony układ akumulatorów funkcjonuje zgodnie z oczekiwaniami. Załoga poinformowała, że w czasie lotu nie doszło do żadnych zakłóceń i że test przebiegł zgodnie z oczekiwaniami.

Dreamlinery uziemione

Eksploatację Boeingów 787 Dreamliner wstrzymano bezterminowo 16 stycznia. Amerykański Krajowy Zarząd Bezpieczeństwa Transportu (NTSB), FAA (Federalna Agencja Awiacji) i agendy technicznego nadzoru lotnictwa starają się wykryć przyczyny usterek. Nieprawidłowe działanie wykazano w akumulatorach dreamlinerów.

FAA zatwierdził plan przeprojektowania wadliwych akumulatorów litowo-jonowych w Dreamlinerach tak, aby nie dochodziło do spięć. Akumulatory zaopatrzono też w lepszą izolację i dodatkowy system wentylacji.

Poprzedni próbny lot tej maszyny odbył się 25 marca i przebiegł zgodnie z planem.

Nowoczesny, ale zawodny?

Dreamliner, najnowszy i najbardziej zaawansowany technologicznie samolot produkowany przez Boeinga, bardziej niż jakikolwiek inny nowoczesny samolot jest zależny od elektroniki, która uczestniczy w niemal wszystkich procesach wykonywanych przez maszynę. Jest to pierwszy samolot Boeinga, w którym zamontowano akumulatory litowo-jonowe i który zbudowano z lekkich materiałów kompozytowych. Dreamliner zainaugurował loty komercyjne pod koniec 2011 roku - czyli ponad trzy lata później, niż pierwotnie planowano. Opóźnienie było skutkiem zakłóceń w procesie produkcyjnym. Do końca ubiegłego roku amerykański koncern Boeing dostarczył odbiorcom, w tym Polskim Liniom Lotniczym LOT, łącznie 49 maszyn modelu 787.

Autor: mtom, jk / Źródło: Reuters, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: boeing.com