Dostawca hamulców do Formuły 1 został miliarderem

Najnowsze


Alberto Bombassei, właściciel firmy produkującej części do samochodów Formuły 1, dołączył do elitarnego klubu miliarderów. Pakiet należących do niego akcji wart jest 1,2 miliarda dolarów.

Pięciu kierowców Formuły 1, którzy wygrywali wyścigi GP w zeszłym sezonie, miało jedną wspólną cechę - ich bolidy były wyposażone w hamulce i sprzęgło włoskiej firmy Brembo. Należy ona do Alberto Bombassei.

Wielki sport, wielkie pieniądze

Producent części samochodowych z Bergamo, wkroczył do świata F1 40 lat temu. Od tego czasu zaopatrywał w układy hamulcowe i w sprzęgła takie marki jak Porsche, czy Ferrari. To otworzyło drogę Alberto Bombassi'emu do zdobycia obecnego majątku.

- Największą szansą do zbicia fortuny Brembo było wejście do świata wyścigów samochodowych w 1975 roku, kiedy to firma zaczęła dostarczać podzespoły do teamu Ferrari w F1 - tłumaczy Bombassei. - Dzięki temu Brembo na przestrzeni lat mogło testować na torach wyścigowych nowe technologie, które z czasem zostały przeniesione do seryjnych produkcji samochodów i rowerów - dodaje.

W klubie miliarderów

Popyt w branży motoryzacyjnej w zeszłym roku, przyniósł podwojenie wartości akcji Brembo. Dzięki temu przychód firmy wzrósł o 11 proc., przekładając się na 1,4 mld euro zysku. Bombassei kontroluje 53,5 proc. udziałów w przedsiębiorstwie. które wyceniane są na 1,2 mld dol. - podaje Bloomberg Billionaires Index. Tym samym Bombassei zadebiutował w międzynarodowym rankingu zamożności.

Brembo została założona w 1961 r. przez ojca Bombassei - Emilio, jako Italo Breda. Firma wkrótce po powstaniu zaczęła specjalizować się w produkcji tarcz hamulcowych. Przełom nastąpił w 1975 roku, gdy Enzo Ferrari zwrócił się do firmy, aby zaopatrywała ona w układy hamulcowe bolidy wyścigowe F1. Obecnie Brembo dostarcza podzespoły do kilkudziesięciu popularnych producentów samochodów. W sezonie 2014 będzie wyposażać siedem z jedenastu zespołów wyścigowych Formuły 1.

Autor: tryb//gry / Źródło: Bloobmerg