Najnowsze

Dostałeś mieszkanie w spadku po cioci? Blajer mówił, jak nie zapłacić podatku

Najnowsze

Dostałeś mieszkanie w spadku po cioci? Blajer mówił, jak nie zapłacić podatku
TVN24 BiSDostałeś mieszkanie w spadku po cioci? Blajer mówił, jak nie zapłacić podatku

Otrzymałeś mieszkanie w spadku po cioci lub wujku i nie wiesz, ile podatku musisz zapłacić? Wątpliwości rozwiał Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi" na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Otrzymanie spadku wiąże się, co do zasady, z obowiązkiem podatkowym. A jego wysokość zależy od tego, kim nabywca był dla spadkodawcy.

Jakub Więckowicz, radca prawny twierdzi, że w przypadku, gdy dostajemy spadek np. po cioci, to kwalifikuje się on do tak zwanej drugiej grupy podatkowej.

Jaki podatek?

- To kategoria zstępnego rodzeństwa, która według prawa podlega drugiej grupie podatkowej. Oznacza to, że spadkobierca nie będzie obejmowany dużym zwolnieniem z podatku. Wszystko dlatego, że w drugiej grupie mamy stosunkowo niższą kwotę wolną od podatku - tłumaczy Więckowicz.

Jest ulga?

W przypadku drugiej grupy podatkowej kwota wolna od podatku to 7.276 złotych. - Jeśli spadek jest warty więcej, to spadkobierca zapłaci określony w ustawie procent od nadwyżki - wyjaśnia radca prawny. - Jednak jeśli odziedziczyliśmy np. mieszkanie o powierzchni niższej niż 110 metrów kwadratowych, to przysługuje nam ulga, ale pod warunkiem, że nie mamy innego mieszkania i się tam zameldujemy - wyjaśnia Więckowicz.

"Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 18.00.

Autor: ToL / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości