Dostał zarzuty za nakręcanie kryzysu

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Recesja na Wall Street

Angelo Mozilo, były szef Countrywide Financial, jednej z największych instytucji w USA, udzielającej kredytów hipotecznych subprime został oskarżony o defraudację przez amerykańską Komisję Nadzoru Finansowego. Jedną z podstaw do postawienie zarzutów był e-mail z września 2006 roku.

Mozilo założył Countrywide Financial w 1969 roku. Spółka szybko znalazła się w czołówce instytucji udzielających kredytów hipotecznych, także tym, których nie stać było na ich spłatę.

Podczas boomu na rynku nieruchomości zarobił blisko 470 mln dolarów, a potem kolejne 140 mln dolarów na sprzedaży swoich udziałów dla Bank of America, który przejął instytucję, gdy ta znalazła się na progu bankructwa.

Na drodze do nikąd

W czwartek wieczorem Komisję Nadzoru Finansowego USA (Securities and Exchange Commission) oskarżyła 70-letniego Mozilo i jego dwóch byłych współpracowników Davida Sambola i Erica Sierackiego o defraudacje. Mieli oni wprowadzać w błąd inwestorów, którzy nabywali papiery oparte o kredyty udzielane przez Countrywide Financial.

Głównym z argumentów komisarzy finansowych był e-mail, który Mozilo napisał do swoich współpracowników 26 września 2006 roku. - Ostatecznie nie mamy zielonego pojęcia jak te kredyty wpłyną na otoczenie, w którym rośnie bezrobocie, a wartość i liczba transakcji spada - napisał Mozilo.

Świadomość tego nie przeszkadzała mu jednak udzielać kolejnych pożyczek i wystawiać na nie obligacji.

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN24