Dostał Krzesło za prywatyzację

Najnowsze

TVN24Minister Aleksander Grad dostał nagrodę tygodnika "The Warsaw Voice"

Tygodnik "The Warsaw Voice" przyznał swoją nagrodę Krzesło Roku 2010 ministrowi skarbu państwa Aleksandrowi Gradowi. W uzasadnieniu wskazano, że szef resortu skarbu przez trzy lata przeprowadził 400 prywatyzacji, a 2011 r. zamierza zrealizować jeszcze 150.

"Aleksander Grad, odpowiedzialny za prywatyzację minister skarbu, miał dobry rok. Udało mu się niemal wszystko, włącznie z największymi transakcjami, rekordowymi nie tylko w skali polskiej, ale i europejskiej" - pisze "The Warsaw Voice".

Pismo dodaje, że w tym roku budżet z prywatyzacji dokonanych przez ministra uzyskał sumę 25 miliardów złotych, w przyszłym ma to być kolejnych 15 miliardów złotych.

Tygodnik argumentuje też, że Gradowi udało się rozwikłać i zakończyć z korzyścią dla państwa "potężny spór z potężnym Eureko, współwłaścicielem najpotężniejszej polskiej firmy ubezpieczeniowej - Państwowym Zakładem Ubezpieczeń. Spór, którego niekorzystne dla Polski zakończenie mogło nawet zachwiać jej budżetem".

Podkreśla też w uzasadnieniu, że największym sukcesem Grada było uzyskanie akceptacji społecznej dla procesu prywatyzacji. "Prywatyzacja i jako zasada, i w poszczególnych przypadkach, nie wzbudzała w tym roku takich kontrowersji, jak niegdyś" - wskazuje "The Warsaw Voice".

Nagroda jest przyznawana od 1989 roku osobom bądź instytucjom, które wywarły znaczący wpływ na życie Polaków. Jej pierwszym laureatem został były prezydent Lech Wałęsa, w ubiegłym roku Krzesło Roku otrzymał szef resortu finansów Jacek Rostowski.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24