Doradca premiera: OFE szkodzą, system trzeba ograniczyć

Najnowsze

Aktualizacja:
tvn24Rząd uważa, że emerytura z OFE powinna być dożywotnia, ubezpieczyciele proponują, by płacić ją przez 10-15 lat

System OFE podkopuje równowagę finansów publicznych, a przyszłym emerytom nie daje zupełnie nic. Ten system szkodzi. Trzeba go ograniczyć i przebudować tak, by szkodził jak najmniej i to właśnie zaczynamy robić - powiedział w RMF FM Bogusław Grabowski, członek Rady Gospodarczej przy premierze.

Według Grabowskiego, OFE szkodzą polskiej gospodarce, finansom publicznym, emerytom i systemowi emerytalnemu.

- Już ten swój czynnik rozwijania rynku kapitałowego wypełniły, więc teraz szkodzą - stwierdził.

W jego opinii, pieniądze, które trafiają do OFE nie są realne. - To są zobowiązania z tytułu posiadanych aktywów finansowych akcji, obligacji. Mniej warte niż zobowiązania państwa, że jak będę na emeryturze, to ci, co pracują w tym państwie, będą na mnie płacili emerytury - powiedział Grabowski.

- Wszyscy ci, którzy na obligacjach i akcjach stracili, wiedzą, że nie ma bardziej realnej własności jak zobowiązanie państwa, które nigdy nie zostało naruszone od Bismarcka. Chodzi o to, że pokolenie pracujące będzie wypłacało emerytury tym seniorom, którzy już nie pracują - dodał.

Dopytywany o szkodliwość OFE, Grabowski stwierdził:- Powiedziałbym, że w powszechnym, państwowym, obowiązkowym systemie inne rozwiązanie niż repartycyjne, czyli ten, który był przed tym kapitałowym, są błędem. Natomiast wprowadzenie filara kapitałowego, dodatkowo, bez zabezpieczenia jego finansowania, czyli zabranie z tego systemu repartycyjnego 30 procent składek, bez obniżenia emerytur i bez podniesienia składek, doprowadziło do podkopania równowagi w finansach publicznych.

Grabowski zaznaczył, że nie wyobraża sobie, by rząd zrobił skok na kasę z OFE.

- Natomiast nie powinniśmy błędu powielać, nie powinniśmy błędu rozbudowywać. System wypłat trzeba ograniczać - powiedział doradca premiera.

Pytany, na czym miałoby to polegać, odpowiedział, że każdy, kto ma przejść na emeryturę powinien mieć pięć, dziesięć lat wcześniej bezpieczny system w OFE złożony tylko z obligacji. I z tym portfelem papierów powienien przejść do funduszu, który będzie ulokowany w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Spór o OFE

Kontrowersje wokół OFE narosły po tym, jak Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych zaproponowała niedawno, by emerytury z OFE były wypłacane w formie tzw. wypłaty programowanej w miesięcznych ratach przez określony z góry czas.

Wysokość emerytury wynikałaby z podzielenia sumy oszczędności zgromadzonych na koncie w OFE i liczby miesięcy tzw. przeciętnego dalszego trwania życia osoby w wieku emerytalnym. Minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że pomysł jest "głęboko szokujący" i rząd się na to nie zgodzi.

W środę w "Jeden na jeden" w TVN24 zadeklarował, że pewne jest, iż ze środków z OFE będzie wypłacana emerytura dożywotnia.

Autor: MAC/iga / Źródło: RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: tvn24