Dominik za Lewandowskiego. Tymczasowa zmiana na stanowisku komisarza UE ds. budżetu

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatDominik za Lewandowskiego

Wiceminister finansów Jacek Dominik zastąpi Janusza Lewandowskiego na stanowisku komisarza Unii Europejskiej ds. budżetu. Już za tydzień obecny komisarz zostanie europosłem, a zgodnie z unijnym prawem tych stanowisk nie wolno łączyć. Do czasu wyboru nowej Komisji konieczne jest więc zastępstwo. W Brukseli wszczęto już procedurę w tej sprawie.

Dominik ma 45 lat. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji UW oraz w 1994 r. podyplomowe studium Prawa i Ekonomii Wspólnot Europejskich na Uniwersytecie Warszawskim.

Przedstawiciel przy UE

Od 1993 r. związany jest z administracją rządową. Pracował w Departamencie Prawnym Ministerstwa Współpracy Gospodarczej z Zagranicą (1993-1994) oraz jako naczelnik wydziału do spraw harmonizacji prawa w Departamencie Międzynarodowej Integracji Gospodarczej Ministerstwa Finansów (1994-1998).

Od 1998 r. Dominik pracował jako stały przedstawiciel Polski przy Unii Europejskiej. Był odpowiedzialny za negocjacje akcesyjne w dziedzinie m.in. unii gospodarczej i walutowej, usług finansowych, podatków, swobodnego przepływu kapitału, kontroli finansowej i budżetu UE.

Zna biegle jęz. angielski. Jest żonaty, ma syna. W wolnych chwilach lubi grać w tenisa i jeździć na rowerze.

Autor: ToL//gry / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: mf.gov.pl