Dolar w dół, złoto w górę

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Cena dolara poszła ostro w dół

Dolar amerykański spadł w poniedziałek do najniższego w historii poziomu względem euro, a także względem jena japońskiego i innych walut. Tymczasem cena złota kontynuowała bezprecedensowy marsz w górę, bijąc kolejny z serii rekordów, bliski już granicy 1000 dol.

Kurs euro osiągnął w Nowym Jorku na krótko poziom historycznego rekordu - 1,5266 dol. USA, bijąc poprzedni rekord 1,5238 dol., ustanowiony zaledwie w piątek. W Londynie późnym wieczorem za euro płacono nawet 1,5275 dol., co jest najwyższym kursem w 14-letniej historii wspólnej waluty europejskiej. Potem notowania nieco spadły, tuż poniżej 1,52 dol. za jednostkę europejską.

Dolar osłabł także wobec jena japońskiego, osiągając w ciągu dnia najniższy od prawie trzech lat poziom 102,62 jena, co skłoniło japońskiego premiera Yasuo Fukudę do podkreślenia, że "sytuacja wskazuje raczej na słabość dolara, a nie siłę jena". - Tak czy owak, pilnie obserwujemy wydarzenia i uważamy, że gwałtowne ruchy na rynku walutowym są niepożądane - powiedział szef rządu japońskiego.

Będą dalsze spadki? Poza stagnacyjno-recesyjnymi sygnałami, płynącymi z gospodarki USA w następstwie kryzysu finansowo-hipotecznego, na dalszy spadek wartości waluty amerykańskiej wpływają przewidywania, że na najbliższym spotkaniu, jeszcze w tym miesiącu, zarząd Rezerwy Federalnej (Fed), czyli banku centralnego USA, może drastycznie obniżyć stopę procentową, aż o 0,75 pkt proc., kontynuując serię cięć mających ratować gospodarkę USA przed recesją. Spadek wartości dolara napędzał w poniedziałek ceny surowców i metali, w tym złota, które w Nowym Jorku osiągnęło poziom nowego rekordu wszech czasów: 992 dolary za uncję trojańską.

Żółty kruszec bije rekordy Kwietniowe kontrakty na złoto, będące najczęściej przedmiotem obrotu w dziale Comex giełdy New York Mercantile Exchange, zamknęły się w poniedziałek na rekordowym poziomie 984,20 dolara za uncję, bijąc wcześniej rekord wszech czasów 992 dol. za uncję. Cena zamknięcia była wyższa aż o 9,20 dol. niż w piątek. Symboliczna granica 1000 dolarów za 31,1-gramową sztabkę złota przybliża się znacznie szybciej, niż dotąd sądzono. Jeszcze niedawno żółty kruszec osiągał ją dopiero w kontraktach na rok 2010 i późniejszych, obecnie już w kontraktach na koniec bieżącego roku. Marsz w górę cen złota jest iście rekordowy i nadal przyspiesza. Jeszcze w początkach ubiegłego roku kształtowały się one na poziomie ok. 650 dol. za uncję i uważane były za dość wyśrubowane.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24