Najnowsze

Doktorat Hawkinga internetowym hitem

Najnowsze

Doktorat Hawkinga internetowym hitem
tvn24bisDoktorat Hawkinga internetowym hitem

Chodzi o pracę Stephena Hawkinga, jednego z najwybitniejszych naukowców na świecie. Uniwersytet w Cambridge udostępnił jego rozprawę doktorską z 1966 roku - tematem pracy są konsekwencje rozwoju wszechświata. Każdy internauta ma dostęp do pliku, ale trzeba się liczyć z problemami. Bo strona, z której można ściągnąć dokument, błyskawicznie się zawiesiła z powodu gigantycznego zainteresowania.

Doktorat Stephena Hawkinga z 1966 roku - opublikowany z tytułem "Własności rozszerzających się wszechświatów" - cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Rzeczniczka prasowa uczelni powiedziała, że każdego dnia plik pobierany jest około 60 tys. razy.

Sam profesor Hawking wydał oświadczenie, w którym wyznał, że taka sytuacja bardzo mu schlebia.

Ważna publikacja

Stephen Hawking obronił doktorat w wieku 24 lat. Tematem pracy są konsekwencje rozwoju wszechświata. Hawking rozprawił się w doktoracie z teoriami prof. Freda Hoyle’a, który zgadzał się, że przestrzeń kosmiczna się rozszerza, czego dowiódł Edwin Hubble w latach 20. zeszłego wieku, ale uważał, że Kosmos jest niezmienny, wygląda wiecznie tak samo, bo w przestrzeni wciąż powstaje nowa materia. Hawking nie zważając na autorytet starszego profesora z Cambridge wykazał, że jego założenia są błędne.

Nieuleczalna choroba

Stephen Hawking pisząc doktorat cierpiał już na stwardnienie zanikowe boczne, czyli śmiertelną i nieuleczalną chorobę, która z czasem całkowicie go sparaliżowała a miała zabić po kilku latach. Stało się inaczej, bo naukowiec żyje i ma dziś 75 lat. Obecnie Hawking porozumiewa się za pomocą syntezatora mowy. Jego prace badawcze związane są przede wszystkim z teorią powstawania Wszechświata.

Program "24 Godziny" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 BiS o godz. 21.00.

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis

Źródło zdjęcia głównego: PAP / EPA

Raporty:
Pozostałe wiadomości