Najnowsze

Dokończą budowę A1 w 33 miesiące. Jest przetarg na ostatnie 57 km

Najnowsze

Fakty TVNFragment między Pyrzowicami a Częstochową ma mieć ok. 57 kilometrów

GDDKiA ogłosiła przetargi na budowę autostrady A1 na odcinku Rząsawa–Pyrzowice. Przedsięwzięcie to podzielono na cztery zadania. Rozpisanie przetargów to efekt przyjęcia przez rząd Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015.

"Wybudowanie autostrady A1 na odcinku Rząsawa-Pyrzowice, połączy zrealizowane już fragmenty autostrady A1 w woj. łódzkim i dalsze odcinki na północy kraju, z południową granicą państwa, z miastami Aglomeracji Śląskiej, Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach oraz odciąży Częstochowę z ruchu tranzytowego" - wskazano w środowym komunikacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Rusza przetarg

Fragment A1 Pyrzowice-Częstochowa jest jednym z ostatnich brakujących odcinków tej autostrady. Pozostałe są gotowe lub w budowie, jedyna "wyrwa" to część między Pyrzowicami a Piotrkowem. Sam fragment między Pyrzowicami a Częstochową ma mieć ok. 57 kilometrów. Na początku stycznia szybkie ogłoszenie przetargu na ten odcinek obiecała wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska.

Przyjęte przez rząd we wtorek zmiany oznaczają, że do programu budowy dróg dodano listę dróg, na które przetargi mają być ogłoszone w tym roku. Jak poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu, poza odcinkiem A1 Pyrzowice - Częstochowa, na liście znalazły się drogi: S3 Legnica – Bolków, S5 Wrocław – Bydgoszcz, odcinek Białe Błota – Mielno, Wronczyn – Radomicko, S5 Nowe Marzy – Bydgoszcz, S7 Warszawa – Gdańsk, odcinek od końca południowej obwodnicy Gdańska do początku obwodnicy Elbląga, Napierki – Płońsk, S8 Radziejowice – Białystok, od końca obwodnicy Wyszkowa do Zambrowa, S19 Lublin – Rzeszów, odcinek koniec obwodnicy Lublina – Sokołów Małopolski Północ, S61 obwodnica Augustowa – granica państwa.

Budowa w 33 miesiące

Jak wskazała w środę GDDKiA realizację autostrady A1 na odcinku Rząsawa-Pyrzowice podzielono na cztery zadania: projekt i budowa autostrady na odcinku F od węzła Rząsawa do węzła Blachownia o długości ok. 20,3 km; projekt i budowa autostrady na odcinku G od węzła Blachownia do węzła Zawodzie o długości 4,7 km; budowa autostrady na odcinku H od węzła Zawodzie do węzła Woźniki o długości 16,7 km; budowa autostrady na odcinku I od węzła Woźniki do węzła Pyrzowice o długość ok. 15,2 km.

"Każde z wymienionych powyżej postępowań będzie prowadzone w trybie przetargu ograniczonego, co oznacza, że postępowanie będzie składać się z dwóch etapów. W pierwszym etapie będzie dokonana selekcja firm pod kątem ich realnego potencjału, aby do składania ofert dopuszczane były tylko firmy posiadające odpowiednie doświadczenie i zaplecze. Kryterium oceny ofert w drugim etapie będzie składową ceny (90 proc.) i okresu gwarancji (10 proc.)" - czytamy w komunikacie GDDKiA.

Dodano, że w zależności od odcinka, okres realizacji budowy wynosi od 30 do 33 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych od dnia podpisania umowy.

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości