Dogadał się z Merkel. Będą dwa szczyty

Najnowsze


Na szczycie UE w niedzielę odbędzie się pogłębiona dyskusja nad zmianami w Europejskim Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF), jednak decyzje w tej sprawie zostaną podjęte na drugim szczycie, który odbędzie się najpóźniej w środę - podały Niemcy i Francja w czwartek w komunikacie.

Komunikat wydano po rozmowie telefonicznej między kanclerz Niemiec Angelą Merkel a prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym. Ustalono, że spotkają się oni w sobotę w Brukseli przed niedzielnym szczytem.

Niedziela, potem środa

Niemcy i Francja porozumiały się, że na pierwszym szczycie w niedzielę w Brukseli między przywódcami państw strefy euro odbędzie się pogłębiona dyskusja nad zmianami w Europejskim Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF). Pakiet zmian zostanie szczegółowo sprawdzony, tak by porozumienie w tej sprawie można było zatwierdzić na drugim spotkaniu, które odbędzie się najpóźniej w środę - potwierdził rzecznik niemieckiej kanclerz, Steffen Seibert.

W komunikacie podkreślono, że oba kraje chcą, by natychmiast rozpoczęły się negocjacje z sektorem prywatnym w sprawie porozumienia o utrzymaniu greckiego zadłużenia pod kontrolą. Paryż i Berlin zgodziły się również, że eurostrefa potrzebuje nowego planu rekapitalizacji banków oraz większej integracji gospodarczej i wspólnego zarządzania gospodarczego.

Grecja i Niemcy "w pełni zgadzają się", że konieczna jest "kompleksowa i ambitna odpowiedź na kryzys, z jakim obecnie boryka się strefa euro" - zaznaczono w komunikacie.

Źródło: PAP