Dodatkowe pociągi na pogrzeb prezydenta

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Pociągiem na uroczystości żałobne

Polscy przewoźnicy kolejowi pracują nad zorganizowaniem dodatkowych pociągów na uroczystości żałobne w Warszawie i Krakowie. Informują, że ostateczne rozkłady na te dni pojawią się wkrótce.

Trzy pociągi Przewozów Regionalnych, które są już zatwierdzone w rozkładzie jazdy, będą dowozić podróżnych chcących wziąć udział w sobotnich uroczystościach żałobnych w Warszawie. - Dostosowaliśmy godziny przyjazdu tak, by pasażerowie zdążyli na początek uroczystości - wyjaśnia rzecznik Przewozów Regionalnych Piotr Olszewski.

InterRegio: 20 pociągów, 12,5 tys. miejsc

Jeden pociąg wyjedzie z Krakowa o godz. 6.25, na dworzec Warszawa Centralna wjedzie o godz. 9.35. Drugi wyjedzie z Wrocławia o godz. 4.15, a na dworcu Centralnym będzie 10.21. Oba pociągi będą miały po 600 miejsc siedzących. Trzeci będzie miał 875 miejsc; wyjedzie z Poznania o godz. 6.15, a do Warszawy przyjedzie o 10.01.

Przewozy Regionalne zorganizowały wspólnie z władzami Katowic pociąg specjalny, którym mieszkańcy tego miasta będą mogli za darmo dotrzeć na sobotnie uroczystości żałobne w Warszawie. - To na razie jedyne miasto, z którym mamy takie porozumienie, ale sytuacja się zmienia z godziny na godzinę - wyjaśnia Olszewski.

Spółka uruchomi w niedzielę dwa dodatkowe pociągi relacji Łódź Fabryczna - Kraków. Składy wyjadą z Łodzi około godz. 6 i 8. Powroty przewidziano na wczesny wieczór, po zakończeniu uroczystości pogrzebowych - poinformował PAP Jacek Grabarski z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Godziny wyjazdów i powrotów mają zostać uściślone przez przewoźnika w czwartek.

Pociągi będą jechać przez stację Łódź Widzew i Tomaszów Mazowiecki, a następnie zostaną skierowane na Centralną Magistralę Kolejową. W obowiązującym rozkładzie jazdy znajdują się także dwa regularne połączenia z Łodzi do Krakowa.

W sumie Przewozy Regionalne chcą uruchomić w sobotę 20 dodatkowych pociągów InterRegio z 12,5 tys. miejsc. Olszewski powiedział, że obecnie trwa zatwierdzanie zmian. - Ustalamy kolejne pociągi z zarządcą infrastruktury. To wymaga korekty rozkładu, żeby wszystkie pociągi się zmieściły - wyjaśnia rzecznik.

PKP też pracuje nad zmianami

Więcej pociągów chce też wypuścić na tory spółka PKP Intercity. Jak wyjaśnia rzecznik przewoźnika Paweł Ney, ustalenia jeszcze trwają, więc nie ma jeszcze szczegółów. Na razie wiadomo, że pociągi PKP Intercity jeżdżące w sobotę i niedzielę będą miały dodatkowe wagony. Na tory wyjadą też pociągi, które normalnie kursują tylko w dni powszednie.

Władze Krakowa zaapelowały w środę do przyjeżdżających z innych części kraju, aby wybierali transport zbiorowy, najlepiej pociągi, ponieważ znaczna część miasta będzie tego dnia zamknięta dla ruchu kołowego.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24