Do więzienia za PIT? Wyjaśnia Paweł Blajer

Najnowsze

TVN24 Biznes i Świat"Biznes dla ludzi" cz.1

Czy można trafić do więzienia za błędne wypełnienie rozliczenia podatkowego? Paweł Blajer wyjaśnia, w jakich przypadkach, może to się stać.

Do więzienia można trafić na okres od 5 dni do 5 lat. Często nie mamy świadomości, co może sprawić, że błąd w PIT spowoduje, że będziemy mieli problemy z prawem.

Kiedy i za co?

Doradca podatkowy i partner w CMS Cameron McKenna Andrzej Pośniak podkreślił, że "w zakresie odpowiedzialności karno-skarbowej możliwa jest grzywna w stawkach dziennych oraz kara pozbawiania wolności".

- Jeśli nie złożymy zeznania rocznego, to możemy otrzymać mandat. Jeśli naruszenie przepisów karno-skarbowych jest dużo cięższe i sprawa trafi do sądu, to może zostać orzeczona względem nas kara grzywny - zaznaczył Pośniak.

Ile?

Wysokość grzywny określona jest w stawkach dziennych. Pośniak zaznaczył, że w przypadku niezłożenia zeznania do Urzędu Skarbowego jest to do 720 stawek dziennych.

- Taka stawka to od 1/30 minimalnego wynagrodzenia, do 400-krotności tej 1/30. Jeśli przemnożymy to przez 720 stawek dziennych, to maksymalna kara wynosi kilkanaście milionów złotych - zaznaczył ekspert. Co ważne, "ta kara może być niezależna od kary pozbawienia wolności, może być też z nią łączona".

Ważne zastrzeżenie: wymiar kary i jej surowość zależy od wagi popełnionego czynu. - Jeśli naruszenia były znaczne i dotyczyły wielu lat i ogromnych kwot, odpowiedzialność może być znacznie większa. Wówczas nie dotyczy wykroczenia, a przestępstwa karno-skarbowego - zaznaczył Pośniak.

Zastrzegł jednak: - Przestępstwa skarbowe zasadniczo można popełnić jedynie umyślnie. Jeśli popełniamy je nieumyślnie kara więzienia nam nie grozi.

"Biznes dla ludzi" o 18:00 od poniedziałku do piątku w TVN24 Biznes i Świat.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat