Do tych samolotów nie wsiadaj

Najnowsze

Aktualizacja:
wikipedia.orgSamoloty Iran Air nie mogą lądowac na unijnych lotniskach

Komisja Europejska zaktualizowała "czarną listę" przewoźników, którzy nie spełniają norm bezpieczeństwa i mają zakaz lądowania na europejskich lotniskach. Do listy dopisany został przewoźnik z Surinamu, rozszerzony zakaz obejmuje też irańskie linie - Iran Air. Skreślono natomiast dwie linie lotnicze z Indonezji. Na liście znajduje się ponad 270. przewoźników, głównie z Azji i Afryki.

Czarną listę utworzono kilka lat temu, na podstawie szczegółowych kontroli przeprowadzonych na europejskich lotniskach - sprawdzany był stan maszyn i wyszkolenie pilotów. Wykaz przewoźników, którzy nie spełniają norm bezpieczeństwa jest co kilka miesięcy aktualizowany. Kolejne, niebezpieczne linie lotnicze są dopisywane a te, które udowodnią, że poprawiły standardy, wykreślane.

Teraz Komisja Europejska dopisała do listy przewoźnika z Surinamu w związku z serią wypadków, którym uległy samoloty Blue Wing Airlines. Po kontrolach przeprowadzonych w Iranie przez unijnych ekspertów, Bruksela zdecydowała też, że rozszerzy ograniczenia nałożone na irańskie linie Iran Air. Zabroniła więc lądowania na lotniskach w całej Unii Europejskiej samolotów typu Airbus A 320, oraz Boeing B727 i B747 należących do tej floty.

Pomyślnie kontrolę przeszły natomiast dwie linie lotnicze z Indonezji Metro Batavia i Indonesia Air Asia i dlatego zostały skreślone z czarnej listy. Z Europy obecnie jest na niej tylko jeden przewoźnik z Ukrainy, to Ukrainian Mediterran.

Komisja z zadowoleniem przyjęła natomiast postępy poczynione przez urząd lotnictwa cywilnego Gabonu w zakresie wdrażania planu działań naprawczych. Tym samym zezwoliła przewoźnikowi Afrijet - dopuszczonemu do wykonywania przewozów do UE na określonych warunkach - na wykonywanie tych przewozów dodatkowym samolotem.

Źródło: IAR

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org