Do nich może należeć przyszłość. Chińskie firmy z impetem wchodzą na światowy rynek IT

Chiny zajmują drugie miesjce na świecie wśród największych rynków ITWikimedia Commons / CC BY 3.0

Alibaba, chiński koncern z branży e-handlu, przygotowuje się do debiutu na amerykańskiej giełdzie. Eksperci przewidują, że może to być prawdziwe „wejście smoka”. Debiut giełdowy będzie zapewne jednym z największych IPO w historii i może przewyższyć wartość oferty publicznej Facebooka sprzed dwóch lat. Ale Alilbaba to nie jedyny chiński "smok" z branży IT, który chce zdobyć klientów na całym świecie. Przedstawiamy najważniejszych z nich.

1. Alibaba

Chińskiemu gigantowi z branży e-commerce (ma 80 proc. udziału w tamtejszym rynku) najbliżej do Amazona i eBaya. Z jego pomocą można kupić właściwie wszystko - od ubrań przez elektronikę po samoloty. Nie sprzedaje jednak towarów bezpośrednio jak Amazon, ale działa bardziej na zasadzie bazaru, zarówno w relacji B2B (business to business) jak i B2C (bisuness to consumer).

Alibaba opiera działalność na tworzeniu platform e-handlowych, na których użytkownicy mogą sprzedawać własne produkty. Niedawny sojusz z Tencentem (o nim poniżej) pozwolił firmie rozwinąć skrzydła także dzięki dostępowi do komunikatora WeChat, chińskiemu odpowiednikowi WhatsApp.

Warto dodać, że pod względem wartości sprzedawanych towarów Alibaba już dawno wyprzedziła amerykańskich odpowiedników. Sprzedaż Alibaby w 2013 roku wyniosła ok. 250 mld dolarów, natomiast sprzedaż amerykańskich firm razem wziętych osiągnęła 90 mld dolarów.

Alibaba ma również system płatności podobny do PayPal oraz internetową agencję podróży Byecity.com.

Wartość koncernu wycenia się na około 200 mld dolarów. Przychody firmy w 2013 roku wyniosły 5,7 mld dolarów.

6 maja spółka Alibaba Group złożyła w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) prospekt emisyjny. Termin debiutu na razie nie jest znany, ale spodziewana wartość oferty publicznej Alibaby to 20 mld dolarów. Debiut budzi ogromne emocje, bo być może będzie to nawet największe IPO w historii.

2. Tencent

Alibaba chce wejść na giełdę. To będzie największy debiut technologiczny w historii
Alibaba chce wejść na giełdę. To będzie największy debiut technologiczny w historiiTVN24 BiS

Tencent to Facebook, Amazon i Twitter w jednym. Ma ponad miliard użytkowników i jest na świecie piątą pod względem osiąganych zysków (po Google, Amazonie, eBayu i Facebooku) firmą internetową. Oferuje kilkanaście usług, w tym serwis społecznościowy, e-handel, gry on-line oraz przechowywanie danych w chmurze. Wartość Tencenta to ok. 148 mld dolarów.

Firma z Shenzen ma także WeChat - niezwykle popularny komunikator w Państwie Środka. Jak nie trudno się domyślić jest to odpowiednik WhatsApp - aplikacji, którą w lutym firma Marka Zuckerberga kupiła za 19 mld dolarów. Ale Tencent szerzej wykorzystuje swoje narzędzie - za jego pomocą można grać w gry, zamawiać taksówki, rezerwować bilety do kina, a nawet zarządzać inwestycjami. Należy pamiętać, że firmy internetowe w Chinach mogą łatwiej opanować lokalny rynek, bo Facebook jest w kraju zakazany, a Google wycofał się z powodu cenzury.

Tencent rozpoczął już podbój rynków zagranicznych w Azji Południowo-Wschodniej i Indiach, a eksperci podkreślają, że firma już teraz gra w tej samej lidze co Amazon, Google, Facebook i Twitter ale reszta świata po porostu jeszcze o tym nie wie.

3. Xioami

Chińczycy oszaleli na punkcie smartfonów, co sprawiło, że Chiny praktycznie z dnia na dzień stały się największym na świecie rynkiem telefonii komórkowej. Xiaomi, często nazywany "chińskim Apple" jest wyróżniającym się lokalnym producentem telefonów, który wybił się dzięki wysokiej klasy urządzeniom o niskiej cenie. Jakość tych telefonów chwali nawet konkurencja. Steve Wozniak, współzałożyciel Apple, powiedział, że smartfony Xiaomi są „doskonałe”.

Apple kontroluje 28 proc. chińskiego rynku i wciąż jest tam liderem, ale firma z Pekinu mocno depcze mu po piętach i to zaledwie cztery lata po powstaniu.

Xiaomi ma globalne ambicje, ale jego sukces na lokalnym runku nie przełożył się jeszcze na podbój za granicą. Aż 97 proc. smartfonów Xiaomi zostało sprzedanych w Państwie Środka. W 2013 producent sprzedał w sumie 18,7 mln smartfonów. W pierwszym kwartale 2014 roku liczba ta wyniosła już 11 mln

Aby przyśpieszyć międzynarodową ekspansję koncern podkupił z Google'a jego wiceszefa Hugo Barrę, który w Xiaomi jest odpowiedzialny za rozszerzenie oferty produktów na rynek globalny.

Efekty jego pracy już widać. W przyszłym miesiącu na rynek w Chinach trafi tablet o nazwie MiPad. MiPad ma wiele zalet, dzięki którym można przewidywać, że podobnie jak MiPhone stanie się w Chinach absolutnym hitem. Działa w systemie Android, ma dwie super ostre kamery, pojemną baterię, szybki procesor i 7,9-calowy ekran o wysokiej rozdzielczości.

Urządzenie będzie również dostępne w krajach południowo-wschodniej Azji, Indiach oraz Ameryce Południowej. Jak zapowiedział Barra, Xiaomi nie ma w tegorocznych planach wejścia na rynek w USA, ze względu na jego dużą konkurencyjność.

MiPad ma kosztować 1500 juanów (ok. 240 dolarów), natomiast porównywalny IPad mini można kupić za ok. 2900 juanów (ok. 465 dolarów)

4. Youku Tudou

Jest chińską odpowiedzią na serwis YouTube, z którym łączą go nawet te same inicjały. Youku i Todou były dwiema odrębnymi firmami, które połączyły się w 2012 roku. Dzięki temu YT stała się największą w Chinach stroną internetową z filmami wartą 3,5 mld dolarów. W momencie ogłoszenia fuzji Youku miała 21,8 proc udziału w tamtejszym rynku, a Todou 13,7 proc.

Biblioteka Youku obejmuje wiele filmów pełnometrażowych oraz seriale telewizyjne. Widzowie z całego świata mogą je zobaczyć za darmo, często z chińskimi napisami. Na YouTube nie można ich wyświetlić z powodu ograniczeń związanych z prawami autorskimi. W Chinach te przepisy albo nie istnieją albo są słabo egzekwowane. Dzięki temu Youku może wyświetlać treści chronione prawami autorskimi bez pozwolenia.

Youku pozwala użytkownikom na przesyłanie plików video, niezależnie od ich długości. Współpracuje ze stacjami i producentami telewizyjnymi, które regularnie umieszczają filmy na stronie.

Natomiast Tudou to strona, gdzie użytkownicy przesyłają, oglądają i udostępniają pliki video. Na stronie pojawia się każdego dnia ponad 50 tys. nowych filmów w tym także filmy amatorskie, teledyski i videoblogi.

5. Baidu

Baidu to najpopularniejsza wyszukiwarka w Chinach i piąta najbardziej popularna strona internetowa na świecie w rankingu firmy badawczej Alexa Internet (po Google, Facebooku, YouTube i Yahoo). Jej wartość szacuje się na 55,5 mld dolarów. Od 2005 roku akcje spółki są notowane na amerykańskiej giełdzie. Strona jest dostępna w jęz. chińskim i japońskim.

Tak jak Google ma YouTube, tak Baidu ma iQiyi. Po wycofaniu się Google’a z chińskiego rynku (chińskojęzyczna wersja Google'a kontrolowała 31 proc. lokalnego rynku) jej popularność gwałtownie wzrosła. Udział Baidu w chińskim rynku wynosi obecnie ok. 65 proc.

Oprócz wyszukiwarki tekstowej na Baidu znajdziemy także m.in. wyszukiwarkę plików graficznych, plików mp3, forum internetowe, encyklopedię i słownik. W zasobach Baidu ma ponad 740 mln stron internetowych, 80 mln zdjęć i 10 mln plików multimedialnych.

6. Sina Corporation

Koncern wart ponad 2,8 mld dolarów jest m.in. właścicielem Weibo, serwisu zbliżonego do hybrydy Twittera i Facebooka, gdzie użytkownicy mogą umieszczać swoje mikroblogi. Z Sina Weibo korzysta ponad 30 proc. chińskich internautów, a liczba zarejestrowanych użytkowników przekroczyła 500 mln. Codziennie w serwisie, który działa od sierpnia 2009 roku, publikowanych jest ok. 100 mln wiadomości.

Firma eksponuje to, że ma ponad 60 tys. zweryfikowanych kont należących do celebrytów, gwiazd sportu oraz innych VIP-ów. Najpopularniejszą setkę z tej listy "obserwuje" ponad 180 mln użytkowników. Ze względu na blokadę Twittera w Chinach pozycja Weibo wydaje się niezagrożona.

18 kwietniu b.r. Weibo zadebiutował na nowojorskiej giełdzie. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na ofertę, a wartość akcji spółki wzrosły z 17 do 20,24 dolarów, czyli ponad 19 proc.

Autor: Tomasz Leżoń / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons / CC BY 3.0

Pozostałe wiadomości

Rada Ministrów przyjęła w czwartek rozporządzenie w sprawie pomocy dla rolników. - Rolnicy, którzy sprzedali zboże po zaniżonych cenach nie stracą, uzyskają odpowiednie wyrównanie - powiedział podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak mówił natomiast, na jakich zasadach udzielana będzie pomoc.

Rząd o pomocy dla rolników. Jest rozporządzenie

Rząd o pomocy dla rolników. Jest rozporządzenie

Źródło:
PAP

W czwartek minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przyznał, że padł ofiarą oszustwa, a jego auto ma podrobiony VIN i "bliźniaka" we Francji. Wspomniany przekręt oszuści stosują od lat, a jego wykrycie nie zawsze może być proste. Jak dochodzi do takich oszustw i co zrobić, by się przed nimi chronić?

Dwa auta, jeden VIN. W jaki sposób oszukano ministra?

Dwa auta, jeden VIN. W jaki sposób oszukano ministra?

Źródło:
tvn24.pl

Orlen w piątek uruchomi majówkową promocję na tankowanie. Z obniżek, wynoszących nawet 40 groszy na litrze, będą mogli skorzystać uczestnicy programu lojalnościowego. Będzie obowiązywał limit pojedynczego tankowania w promocyjnej cenie.

Orlen obniży ceny paliw, ale nie dla wszystkich

Orlen obniży ceny paliw, ale nie dla wszystkich

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyły rekordowe wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy - poinformowała w czwartek w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Najwięcej, bo ponad pół miliarda złotych trafiło na program Czyste Powietrze. "Przyśpieszamy z inwestycjami"- podkreśliła Pełczyńska-Nałęcz.

"Rekordowe wypłaty z KPO". Ministra o pierwszych przelewach

"Rekordowe wypłaty z KPO". Ministra o pierwszych przelewach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Opóźnienia i odwołane loty to krajobraz, z którym w czwartek mogą się spotkać podróżni na lotniskach w różnych częściach Europy. Powodem jest zapowiedź strajku kontrolerów ruchu lotniczego we Francji. Odwołanie ponad 300 lotów zapowiedziała irlandzka linia lotnicza Ryanair. Utrudnienia dotkną też pasażerów między innymi Polskich Linii Lotniczych LOT, Wizz Aira oraz Air France, którzy planowali podróż do i z Polski.

Duże utrudnienia dla podróżnych. Odwołano też połączenia z i do Polski

Duże utrudnienia dla podróżnych. Odwołano też połączenia z i do Polski

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Daniel Obajtek mówi, że dziękuje Bogu, że już nie jest prezesem Orlenu. - Wytrzymałem w tym piekle 6 lat - podkreśla w rozmowie z serwisem Money, dodając, że naprawdę czuje się "zagrożony". Obajtek odnosi się też do kwestii ogromnych środków utraconych przez Orlen i kandydowania do Parlamentu Europejskiego z list Prawa i Sprawiedliwości.

Obajtek mówi o kierowaniu Orlenem: wytrzymałem w tym piekle 6 lat

Obajtek mówi o kierowaniu Orlenem: wytrzymałem w tym piekle 6 lat

Źródło:
money.pl, tvn24.pl

Ministerstwo Infrastruktury szykuje zmiany w badaniach technicznych pojazdów. Projekt rozporządzenia w tej sprawie przewiduje, że część z nich będzie mogło być przeprowadzane poza stacją kontroli. Dotyczy to między innymi ciągników rolniczych. Zmiany mają wejść w życie od początku czerwca 2024 roku.

Zmiany w badaniach technicznych. Mają objąć około 2 milionów pojazdów

Zmiany w badaniach technicznych. Mają objąć około 2 milionów pojazdów

Źródło:
tvn24.pl

Czy najważniejsi prokuratorzy Prokuratury Krajowej za czasów Zbigniewa Ziobry celowo kumulowali zaległe urlopy, aby odchodząc z pracy zgarniać ogromne ekwiwalenty za niewykorzystany urlop? - pyta w czwartek "Gazeta Wyborcza". Jak pisze dziennik rekordzista miał zgromadzić 158 dni zaległego urlopu, za który dostał ekwiwalent w wysokości 366,5 tys. zł brutto.

"Potężne ekwiwalenty" za zaległe urlopy dla prokuratorów kojarzonych ze Zbigniewem Ziobro

"Potężne ekwiwalenty" za zaległe urlopy dla prokuratorów kojarzonych ze Zbigniewem Ziobro

Źródło:
PAP

Prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska apeluje o ustawowe zmiany, "które odbiorą nadmierną władzę" przewodniczącemu Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Szefem KRRiT jest Maciej Świrski. "Obecny przewodniczący jest człowiekiem pozbawionym umiejętności koncyliacyjnych, kieruje się osobistymi przekonaniami i uprzedzeniami, zarządza kierowaną przez siebie instytucją jednoosobowo i jest pod wpływem polityków partii, której od lat sprzyja" - czytamy w piśmie prezeski Fundacji Grand Press. Mirowska zwróciła się z wnioskiem w sprawie zmian do Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka. 

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

Źródło:
tvn24.pl

Apple straciło koronę największego sprzedawcy smartfonów w Chinach w pierwszym kwartale 2024 roku. Jak wynika z danych firmy badawczej IDC dostawy smartfonów tej firmy spadły o 6,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 roku. Analitycy wskazują, że to wynik intensywnej konkurencji.

Apple spada z pierwszego miejsca na kluczowym rynku

Apple spada z pierwszego miejsca na kluczowym rynku

Źródło:
Reuters

To nie jest tak, że o tu w tym momencie naciskamy guzik enter i już ceny lecą w dół, a mieszkania się pojawiają - powiedział Krzysztof Hetman, minister rozwoju i technologii o wprowadzaniu programu Mieszkanie na start oraz jego potencjalnych efektach na rynek nieruchomości.

"To nie jest tak, że naciskamy guzik enter i już ceny lecą w dół, a mieszkania się pojawiają"

"To nie jest tak, że naciskamy guzik enter i już ceny lecą w dół, a mieszkania się pojawiają"

Źródło:
TVN24

W czwartek 25 kwietnia w Wenecji wprowadzono system rezerwacji wizyt i opłat. Ma on na celu zredukowanie liczby jednodniowych turystów, którzy tworzą tłum i nie zostawiają w mieście większych pieniędzy. Lokalne władze po godzinie 11 poinformowały, że w pierwszym dniu obowiązywania nowych przepisów zarejestrowano około 80 tysięcy gości.

Pierwsi turyści zarejestrowali swoją wizytę. Wenecja liczy chętnych

Pierwsi turyści zarejestrowali swoją wizytę. Wenecja liczy chętnych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Meta rozczarowała w środę inwestorów prognozami wyższych wydatków i niższych niż oczekiwano przychodów. Efekt to spadek wartości giełdowej spółki o prawie 200 miliardów dolarów i obawy, że rosnące koszty sztucznej inteligencji przewyższą korzyści. Akcje Meta Platforms spadły podczas środowej sesji o ponad 15 procent. Rozczarowującą prognozę przychodów przyćmiła lepsze od oczekiwań wyniki spółki w pierwszym kwartale 2024 roku.

Właściciel Facebooka zaliczył mocny spadek na giełdzie. Inwestorzy rozczarowani perspektywami

Właściciel Facebooka zaliczył mocny spadek na giełdzie. Inwestorzy rozczarowani perspektywami

Źródło:
Reuters, PAP

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej mogłoby stworzyć konieczność zwiększenia budżetu Wspólnoty nawet o 20 procent - powiedział unijny komisarz do spraw budżetu i administracji Johannes Hahn. Scenariusz ten zakładałby utrzymanie pomocy dla rolnictwa i wsparcia strukturalnego w Unii Europejskiej. Zdaniem komisarza jednak "najmniejszym zmartwieniem jest strona finansowa".

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza PKP Cargo odwołała prezesa spółki Dariusza Seligę. Na stanowisku czasowo zastąpi go Marcin Wojewódka. Przyczyny tej decyzji nie są jeszcze znane. Według najnowszego raportu spółki, PKP Cargo w 2023 r. osiągnęła zysk netto w kwocie 82,10 mln zł, wobec 148 mln zł w 2022 r.

Prezes PKP Cargo stracił stanowisko. Jest decyzja rady nadzorczej

Prezes PKP Cargo stracił stanowisko. Jest decyzja rady nadzorczej

Źródło:
PAP

Joe Biden podpisał ustawę, która może sprawić, że aplikacja TikTok przestanie działać w Stanach Zjednoczonych. Stanie się tak, jeżeli obecny właściciel ByteDance nie sprzeda ją podmiotowi niezwiązanemu z Państwem Środka. Dyrektor generalny TikToka, Shou Zi Chew, zapewniał w filmie opublikowanym po decyzji prezydenta: "Nigdzie się nie wybieramy".

Biden podjął decyzję w sprawie TikToka. Chińczycy odgrażają się: nigdzie się nie wybieramy

Biden podjął decyzję w sprawie TikToka. Chińczycy odgrażają się: nigdzie się nie wybieramy

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Rząd Węgier zażądał od sprzedawców detalicznych obniżenia cen paliw do średniej regionalnej. Firmy mają na to dwa tygodnie, w innym przypadku zostaną surowo ukarane. Podjęte działania to reakcja na drożyznę, z którą od kilku miesięcy zmagają się węgierscy kierowcy.

Węgierski rząd stawia ultimatum. Daje dwa tygodnie na obniżenie cen

Węgierski rząd stawia ultimatum. Daje dwa tygodnie na obniżenie cen

Źródło:
PAP

Na wtorkowej aukcji sprzedaży obligacji resort finansów sprzedał obligacje za łącznie ok. 5,78 mld zł. Przed przetargiem ministerstwo informowało, że zaoferuje papiery skarbowe za 6-10 mld zł. Szef resortu tłumaczy niskie zainteresowanie polskimi papierami "czynnikami zewnętrznymi". Analitycy PKO BP w porannym raporcie ocenili, że wtorkowa aukcja obligacji organizowana przez MF była najsłabszą aukcją regularną od lutego 2023 roku.

Małe zainteresowanie polskimi obligacjami. Minister tłumaczy najgorszą aukcję od ponad roku

Małe zainteresowanie polskimi obligacjami. Minister tłumaczy najgorszą aukcję od ponad roku

Źródło:
PAP

Rząd Włoch przyjął projekt ustawy, który przewiduje karę od roku do pięciu lat więzienia za szkody wizerunkowe wyrządzone przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. To pierwszy w Europie zbiór przepisów dotyczących AI.

Sztuczna inteligencja pod kontrolą. To pierwsze takie podejście w Europie

Sztuczna inteligencja pod kontrolą. To pierwsze takie podejście w Europie

Źródło:
PAP

Polacy spędzają w pracy ponad 40 godzin tygodniowo, co jest jednym z najwyższych wyników spośród krajów Unii Europejskiej. Dłużej pracują jedynie Grecy, a na drugim końcu listy znaleźli się Holendrzy. Z kolei jeśli chodzi o równowagę między pracą a życiem, to Polska jest w ogonku zestawienia.

Zapracowany jak Polak. Jesteśmy w czołówce europejskiego rankingu

Zapracowany jak Polak. Jesteśmy w czołówce europejskiego rankingu

Źródło:
PAP

Cena akcji Tesli dynamicznie rośnie mimo opublikowania bardzo słabych wyników za pierwszy kwartał. Inwestorzy jednak szybko puścili to w niepamięć i entuzjastycznie zareagowali na ogłoszenie przez Elona Muska ambitnych planów zwiększenia sprzedaży. Kluczową rolę odgrywa zapowiedź wprowadzenia tanich, dostępnych cenowo dla klasy średniej, modeli aut elektrycznych.

Musk zapowiada nowe, ekonomiczne auto. Ceny akcji wystrzeliły

Musk zapowiada nowe, ekonomiczne auto. Ceny akcji wystrzeliły

Źródło:
Reuters, CNBC

Parlament Europejski przyjął przepisy, które mają zmniejszyć liczbę plastikowych opakowań. Zakaz obejmie między innymi foliowe opakowania na warzywa i owoce, jednorazowe kubki, saszetki na keczup, a nawet miniaturowe opakowania z szamponem czy żelem pod prysznic. Aby zmiany weszły w życie, muszą zostać zaakceptowane przez państwa członkowskie.

Bliski koniec warzyw w plastiku, foliówek i keczupu w saszetkach. Unijne przepisy zostaną zaostrzone

Bliski koniec warzyw w plastiku, foliówek i keczupu w saszetkach. Unijne przepisy zostaną zaostrzone

Źródło:
PAP

Orlen spisał na straty ogromne środki. To efekt wypłacenia około 400 milionów dolarów bez zabezpieczenia pośrednikom handlu ropą naftową przez poprzedni zarząd Orlen Trading Switzerland. Zaliczki przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. W środę do tej sytuacji odniósł się były premier Mateusz Morawiecki.

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Narodowy Bank Polski zakończył 2023 rok ze stratą w wysokości 20,8 miliarda złotych. Takie informacje przekazał bank centralny w sprawozdaniu finansowym za ubiegły rok. Oznacza to, że państwowa kasa nie będzie zasilona przelewem z NBP.

NBP na dużym minusie. Nie będzie przelewu

NBP na dużym minusie. Nie będzie przelewu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Joe Biden podpisał ustawę, która może sprawić, że aplikacja TikTok przestanie działać w Stanach Zjednoczonych. Stanie się tak, jeżeli obecny właściciel ByteDance nie sprzeda ją podmiotowi niezwiązanemu z Państwem Środka. Dyrektor generalny TikToka, Shou Zi Chew, zapewniał w filmie opublikowanym po decyzji prezydenta: "Nigdzie się nie wybieramy".

Biden podjął decyzję w sprawie TikToka. Chińczycy odgrażają się: nigdzie się nie wybieramy

Biden podjął decyzję w sprawie TikToka. Chińczycy odgrażają się: nigdzie się nie wybieramy

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Małgorzata Sadurska straciła kolejne stanowisko - pisze portal Onet. Tym razem umowę o pracę z byłą członkinią zarządu PZU zerwał Miejski Urząd Pracy w Lublinie, gdzie obejmowała stanowisko kierowniczki działu prawnego. W praktyce jednak od ponad 20 lat nie pracowała tam, bo przebywała na bezpłatnym urlopie. Urząd nie chciał odpowiedzieć na pytanie redakcji biznesowej tvn24.pl o przyczyny zwolnienia.

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Aktualizacja:
Źródło:
Onet, tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące wykrycia Escherichia coli wytwarzających toksynę Shiga (STEC) w tatarze wołowym. Zakażenie bakterią STEC może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy lub znacznie rzadziej - bezkrwawej biegunki.

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Źródło:
PAP

Przedsiębiorcy sceptycznie podchodzą do wprowadzenia krótszego tygodnia pracy. Aż 76 proc. firm biorących udział w badaniu Konfederacji Lewiatan nie popiera pomysłu wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy. Największy sprzeciw wyrażają duże przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorcy nie chcą 4-dniowego tygodnia pracy

Przedsiębiorcy nie chcą 4-dniowego tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl