Do końca roku 50 miliardów z UE?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNES1006BIENKOWSKA.avi

26 miliardów złotych - na tyle Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podpisało umowy na finansowanie projektów przez Unię Europejską. - Idzie nam dobrze, nawet lepiej niż myśleliśmy - powiedziała w TVN CNBC Biznes Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego. Dodała, że resort liczy, że do końca roku ta kwota się podwoi.

Bieńkowska przyznała, że pojawiają się jednak drobne problemy. -To jest ten rok, kiedy ta machina ruszyła no i jak ten rok przejdziemy to już wszystko będzie OK - podkreśliła.

Wśród trudności wymieniła przede wszystkim tempo wypłacania zaliczek na poczet projektów finansowanych przez Unię Europejską. - Zaliczki idą wolniej niż myśleliśmy, ale to z powodów takich, że powyżej 4 milionów złotych wszystkie instytucje żądają zabezpieczeń bankowych. Mamy w tej chwili 2,5 miliarda zł wypłaconych zaliczek. To nie jest tyle, ile żeśmy planowali. Jeżeli teraz zniesiemy te zabezpieczenia, to być może pójdzie to szybciej - powiedziała.

Resort planuje, że do końca roku na inwestycje współfinansowane ze środków unijnych zostanie przeznaczonych co najmniej 16,8 mld zł.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES