Do atomu przekonają nas za 22 mln zł

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huBędą nas przekonywać do atomu - z 22 miliony złotych

22 miliony złotych w ciągu 2,5 roku - tyle resort gospodarki zamierza wydać na kampanię przekonującą Polaków do energetyki jądrowej. Przetarg na jej przeprowadzenie ma zostać ogłoszony w najbliższych dniach, pierwsze działania powinny pojawić się we wrześniu, a najpóźniej w październiku.

- Na początku przyszłego tygodnia chcemy ogłosić przetarg na przeprowadzenie kampanii informacyjnej na temat energetyki jądrowej - zapowiada dyrektor departamentu energii jądrowej w Ministerstwie Gospodarki Mirosław Lewiński.

- Zakończyliśmy procedury wewnętrzne, teraz trzeba dokończyć opracowanie ogłoszenia - dodaje.

Wydatki na kampanię do końca 2012 roku mają wynieść 22 miliony złotych. Bedzie to największa kampania zlecona do tej pory przez polską administrację publiczna. Tylko w tym roku jest zarezerwowane na ten cel 6 mln zł, a w następnych dwóch latach po 8 mln zł.

Resort chce, aby do przetargu zgłosiły się największe firmy medialne w Polsce. - Chcemy, żeby firma miała doświadczenie w prowadzeniu podobnych kampanii dla administracji publicznej - deklaruje Lewiński, zastrzegając, że wiadomo, iż tak wielkiej kampanii jeszcze nie było.

- Drugie najważniejsze kryterium to potencjał, czyli żeby na potrzeby tej kampanii pracowało w wybranej firmie 10 osób - dodaje. Kryteria sformułowane przez resort będą zawarte w ogłoszeniu przetargowym.

Ministerstwo gospodarki planowało wcześniej rozpoczęcie kampanii we wrześniu oraz rozmowy z firmami w sierpniu. - Mimo sezonu urlopowego mamy nadzieję, że firmy będą w stanie podjąć z nami rozmowy w sierpniu - powiedział Lewiński. Nie wykluczył jednak rozpoczęcia kampanii na początku października.

Rząd do realizacji atomowych inwestycji wyznaczył Polską Grupę Energetyczną. Firma planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych o mocy około 3000 MW każda. Zgodnie z ramowym harmonogramem oraz planami rządu, pierwsza zostanie oddana do użytku do końca 2020 roku, a następna - do roku 2030. PGE chce mieć 51 proc. udziałów w konsorcjum, które zbuduje i będzie eksploatować pierwsze elektrownie jądrowe w Polsce.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu