Długi nam nie takie straszne

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huKarty kredytowe w portfelu niestraszne większości z nas

Co ósmy Polak ma problemy ze spłatą swych rachunków i rat kredytów – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej. Ponad połowa z nas deklaruje, że zobowiązania reguluje bez problemów.

Co trzeci Polak (dokładnie 36 procent) mówi , że reguluje swoje zobowiązanie z niewielkimi kłopotami.

Ekonomiści SGH zwracają jednak uwagę, że wzrosła liczba gospodarstw, u których pojawił się problem ze spłatą długów. Eksperci podkreślają, że w związku z kryzysem finansowym i osłabieniem gospodarczym odsetek Polaków mają problemy finansowe może wzrosnąć.

1/4 osób, które mają problemy ze spłatą zadłużenia, stanowią Ci, którzy długów nie spłacają od ponad pół roku. Autorzy opracowania podkreślają przy tym, że rośnie odsetek tych, którzy nie wiedzą jak będzie przebiegała obsługa ich zobowiązań w ciągu najbliższego roku.

"W IV kwartale 2008 r. odsetek takich gospodarstw domowych wzrósł o prawie 4 punkty procentowe do 31 proc. Niepokojący jest również wzrost do prawie 14 proc. odsetka gospodarstw domowych przewidujących duże problemy z obsługą zobowiązań. W poprzednich kwartałach odsetek gospodarstw przewidujących duże problemy z obsługą zobowiązań oscylował wokół 9 proc." - stwierdzono.

Zdaniem ekonomistów za pozytywny sygnał należy jednak uznać stabilizację odsetka gospodarstw domowych przewidujących bezproblemową obsługę zobowiązań. "Ich udział wyniósł 31 proc. Jest to kolejny kwartał, w którym potwierdzenie znajduje teza o rosnącej polaryzacji polskiego rynku kredytowego. Wzrost zamożności doprowadził do sytuacji, w której łatwiej jest obsługiwać zobowiązania, ale jednocześnie bardzo dynamiczny wzrost zadłużenia spowodował poszerzenie się grupy gospodarstw, dla których obsługa długu jest problemem" - napisali autorzy raportu.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu