Dług kolejnej "świni" trafił do śmieci

Najnowsze

TVN24Fitch "ścina" Portugalię

Agencja ratingowa Fitch obniżyła rating Portugalii do poziomu śmieciowego. Wiarygodność kredytowa obligacji została obniżona z poziomu BBB- do BB+. Oznacza to, że według Fitch, papiery Portugalii nie są już inwestycją. Perspektywa ratingu jest negatywna, co oznacza możliwość dalszego jego obniżenia.

Fitch to kolejna agencja po Standard&Poor's, która obniżyła do poziomu śmieciowego rating Portugalii. Kraj utrzymuje jeszcze wiarygodność kredytową jedynie w oczach Moody's.

Reformy pomogą, ale potrzeba czasu

Fitch tłumaczy decyzję bardzo złą kondycją tamtejszej gospodarki, m.in. wysokim zadłużeniem oraz brakiem równowagi fiskalnej. Według agencji reformy strukturalne w ramach programu rządowego powinny pomóc, ale na ich skutki trzeba będzie poczekać. - W ciągu najbliższych dwóch lat, recesja sprawia, że rządowy plan redukcji deficytu jest o wiele trudniejszy do zrealizowania i będzie miał negatywny wpływ na jakość bankowych aktywów - napisała agencja w Komunikacie.

- Kryzys Portugalii stanowi poważne zagrożenie dla systemu bankowego, który jest aktualnie jednym z najbardziej zadłużonych w Europie. Dokapitalizowanie i zwiększenie płynności awaryjnych z EBC dla banków w Portugalii jest potrzebne i wskazane - dodano.

Fitch podał też, że w przyszłym roku PKB Portugalii skurczy się o 3 proc. W tym roku deficyt budżetowy Portugalii może wynieść 5,9 proc. PKB, a dług publiczny - 110 proc. PKB.

Portugalia to jeden z krajów należących do grupy tzw. świń (PIIGS - Portugal, Irland, Italy, Greece, Spain). Takim mianem część analityków określa kraje z problemami finansowymi. Śmieciowy rating mają już Irlandia i Grecja.

Dla porównania wiarygodność Polski jest oceniana na poziomie A-, czyli o cztery poziomy wyżej, niż wynosi rating Portugalii po obniżce. Nasz rating jest też o trzy poziomy wyżej od Węgier, ale o dwa niżej niż Czech.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN24