Dieslem i na gaz pojedziemy drożej

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huOlej napędowy zdrożeje

Jazda dieslem będzie droższa. Po posunięciach rządu, od stycznia cena litra oleju napędowego będzie o 16 groszy wyższa. Wzrosną też opłaty doliczane do ceny autogazu - zapowiada "Gazeta Wyborcza".

We wtorek rząd zajmie się nowelizacją ustawy o płatnych autostradach i Krajowym Funduszu Drogowym, która wprowadza nowe stawki opłaty paliwowej od oleju napędowego i autogazu.

Nowelizacja zgłoszona przez Ministerstwo Infrastruktury - trzecia już w tym roku - przewiduje, że od 1 stycznia o 14 groszy wzrośnie opłata akcyzowa doliczana do każdego litra oleju napędowego. A ponieważ od niej płaci się jeszcze podatek VAT, to rząd szacuje łączny wzrost ceny oleju napędowego o 16 groszy na litrze.

Stawka opłaty paliwowej od autogazu wzrośnie o 3,5 proc., ale rząd nie podał, o ile podbije to cenę detaliczną tego paliwa.

Bo euro było za silne

Skąd ten wzrost? Unijna dyrektywa energetyczna nakłada na państwa członkowskie obowiązek stosowania pewnych minimalnych stawek podatku akcyzowego na wyroby energetyczne, w tym paliwa. Stawki te wyrażone są w euro, natomiast ich przeliczenie na walutę krajową następuje na podstawie kursu stosowanego w pierwszym dniu roboczym października każdego roku i ogłoszony w oficjalnym Dzienniku UE. W tym roku dla Polski było to 4,245 zł za euro.

Ustalona na rok 2009 dopłata do ceny 1000 litrów oleju napędowego wynosiła równowartość 274 euro - co dawało 1048 zł podatku akcyzowego plus 92,61 zł opłaty paliwowej, która jest przeznaczona na budowę dróg oraz wsparcie kolei.

Od przyszłego roku minimum opłat doliczanych do 1000 l oleju napędowego musi wzrosnąć do 302 euro, co przeliczono na równowartość 1 282 zł.

Na drogi i koleje

Rząd postanowił, że cała tą podwyżkę doliczy do opłaty paliwowej od oleju napędowego. Dzięki temu Ministerstwo Infrastruktury chce zebrać więcej pieniędzy na budowę dróg i koleje. Bo w tym roku rząd postanowił, że nie będzie z wydawać pieniędzy z budżetu na budowę nowych autostrad i dróg ekspresowych. Inwestycje drogowe ma finansować wyłącznie Krajowy Fundusz Drogowy.

Projekt podwyżki opłaty paliwowej od autogazu resort infrastruktury tłumaczy zaś potrzebą waloryzacji tej opłaty o wskaźnik inflacji.

Ogólny wzrost dochodów z opłaty paliwowej po podwyżce Ministerstwo Infrastruktury szacuje na 2,2 mld zł.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu