Deweloperzy "chomikują" mieszkania

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Spółki nie chcą budować tanio

Nowe mieszkania sprzedają się tak słabo, że Dom Development, jeden z największych polskich deweloperów, postanowił mniej budować i opóźniać oddawanie projektów. Podobnie inni deweloperzy. Jednak sądząc po wynikach - na razie zarobili swoje.

- Odnotowaliśmy 69 mln zł - 25 proc. więcej niż przed rokiem. To rekordowy kwartalny wynik, o jedną czwartą większy niż przed rokiem - tak wyniki za drugi kwartał komentuje "Pulsowi Biznesu" Leszek Nałęcz, wiceprezes Dom Development i dyrektor finansowy firmy. Jarosław Szanajca, prezes firmy, dodaje, że to jeszcze żniwo ubiegłorocznej hossy na rynku mieszkaniowym. Teraz rynek się schładza.

Zamiast obniżać ceny...

- W tym kwartale firma sprzedała 352 mieszkania, rok temu - 536. Dlatego postanowiliśmy opóźnić wprowadzanie na rynek 4,2 tys. mieszkań. Będą czekać na półce, gotowe do wprowadzenia do sprzedaży, gdy rynek się ożywi - zapowiada Szanajca.

Choć marże Dom Development w drugim kwartale 2008 r. przekroczyły 25 proc. deweloper nie widzi możliwości obniżania cen mieszkań, by przyspieszyć ich sprzedaż. - Nie przy obecnych kosztach budowy i kosztach zdobywania działek - zaznacza.

Prezes przekonywał, że ma to swoje plusy. - Popyt w 2006 nie był zrównoważony przez podaż, deweloperzy nie byli w stanie tak szybko przygotować nowych projektów. To windowało ceny. Zapasy będą zabezpieczeniem przed skokowym wzrostem cen, gdy koniunktura na rynku się poprawi - mówi.

... poczekają

Swój apetyt poskromił też ostatnio inny mieszkaniowy gigant – JW. Construction, zauważa "Gazeta Wyborcza". Prognozy wyników na ten rok poszły mocno w dół. Michał Sztabler, analityk DM PKO BP, w odtajnionej wczoraj notce na temat wyników dewelopera z 11 sierpnia podkreśla bardzo słabe dane ilościowe sprzedaży: "w 7 z 17 projektów liczba sprzedanych lokali na koniec czerwca była niższa, niż na koniec marca". Oznacza to, że klienci rezygnowali z zakupów.

Z kolei LC Corp postanowił podzielić na etapy i opóźnić ostateczny termin oddania do użytku wrocławskiego Sky Tower. Inny wielki gracz na rynku - Ronson także najprawdopodobniej opóźni oddanie części z 415 budowanych i i 4,9 tys. planowanych mieszkań.

Źródło: "Gazeta Wyborcza", "Puls Biznesu"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24