Deutsche Bank zapłaci ponad miliard dolarów za zniszczenie medialnego imperium Leo Kircha

Najnowsze


1,27 miliarda dolarów otrzymają od Deutsche Banku spadkobiercy nieżyjącego już potentata medialnego Leo Kircha. To odszkodowanie za doprowadzenie 12 lat temu do bankructwa jego imperium.

Deutsche Bank poinformował, że porozumiał się z potomkami Leo Kircha i zapłaci odszkodowanie. Oznacza to koniec trwającego od ponad dekady sporu między bankiem a rodziną medialnego magnata. Ta zarzucała instytucji doprowadzenie do bankructwa koncernu medialnego KirchGruppe.

Wywiad, który zniszczył imperium

Leo Kirch pozwał bank w 2002 roku po tym, jak jego ówczesny dyrektor generalny Rolf Breuer zakwestionował zdolność kredytową medialnej grupy podczas wywiadu dla Bloomberg Television. W tym czasie KirchGruppe była klientem banku. Kirch twierdził, że dyrektor naruszył zasadę poufności, próbował zniszczyć reputację firmy i przyczynił się do jej bankructwa. Deutsche Bank zaprzeczał tym zarzutom. W tym samym roku trzy główne spółki grupy ogłosiły upadłość. Wkrótce niewypłacalność ogłosiła cała KirchGruppe, druga po Bertelsmannie grupa medialna w Niemczech. Było to największe po II wojnie światowej bankructwo w Niemczech.

Walka o 2 miliardy

Kirch domagał się od banku 2 miliardów euro odszkodowania. Zmarł w 2011 r. w wieku 84 lat, ale jego rodzina nie złożyła broni i kontynuowała prawną batalię. Co więcej, podwyższyła wartość roszczeń do 3,3 mld euro.

W grudniu 2012 roku sąd w Monachium zdecydował, że Deutsche Bank musi zapłacić odszkodowanie potomkom Leo Kircha. Nie określił wtedy jednak jego wysokości, nakazując ustalenie sumy w odrębnym postępowaniu. To zakończyło się ostatecznie ugodą. Spadkobiercy otrzymają 775 mln euro odszkodowania plus odsetki i zwrot kosztów procesu. Razem, jak pisze Bloomberg, będzie to 925 mln euro, czyli ok. 1,27 mld dolarów.

- Cieszymy się z tej ugody, szkoda jednak, że ​​nie została zawarta, gdy pan Kirch jeszcze żył - poinformował rzecznik rodziny. - Nie zmienia to faktu, że wyrządzone szkody były znacznie wyższe - dodał.

Do KirchGruppe należały m.in. stacje ProSieben i Sat1.

Autor: rf/klim/kwoj / Źródło: Bloomberg, Der Spiegel, New York Times