Deutsche Bank ukarany za fikcyjne ulgi

TVN24 Biznes

Aktualizacja:

Ponad 550 mln dolarów zapłaci Deutsche Bank za udział w tworzeniu sieci rajów podatkowych dla bogatych klientów w USA, poinformowały amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości i prokuratura.

Według przedstawicieli tych instytucji, w latach 1996-2002 Deutsche Bank współtworzył system fikcyjnych ulg podatkowych dla ponad 2,1 tys. wybranych klientów. W ich wyniku urząd podatkowy USA (IRS) został oszukany na sumę ok. 5,9 mld USD.

Na mocy porozumienia z amerykańską prokuraturą i ministerstwem sprawiedliwości, dla Deutsche Bank zostanie wyznaczony niezależny ekspert, który oceni współpracę banku z tymi instytucjami i zapobiegnie podobnym oszustwom w przyszłości.

Dodatkowo Deutsche Bank zgodził się zapłacić ponad 533 mln USD. W sumie tej zawierają się zaległe podatki wraz z odsetkami oraz opłata karna w wysokości ponad 149 mln USD.

W oświadczeniu Deutsche Bank zapewnił, że cieszy się z rozwiązania sprawy, oraz że od tego czasu zaostrzono odpowiednie procedury i zarządzenia: "Od 2002 r. bank znacząco wzmocnił swoją politykę i procedury jako część nieustających wysiłków w celu zapewnienia ścisłej zgodności z prawem i wysokimi standardami etycznego zachowania".

Deutsche Bank nie jest pierwszym bankiem, który zgodził się zapłacić amerykańskiemu fiskusowi rekompensatę za ukrywanie przed nim kont swoich klientów. Szwajcarski UBS za podobne praktyki zapłacił 780 miliardów dolarów.

Źródło: PAP, BBC