"Decydujący moment dla światowej gospodarki"

Najnowsze

Aktualizacja:

- Jestem pewien, że pracując razem, z czasem możemy przezwyciężyć ten kryzys i wprowadzić gospodarki naszych krajów z powrotem na ścieżkę wzrostu - oświadczył prezydent George Bush w cotygodniowym przemówieniu radiowym. Zostanie ono wyemitowane w sobotę, ale Biały Dom opublikował jego tekst w już piątek, przed szczytem G20.

Amerykański prezydent zapowiedział, że będzie pracował z światowymi przywódcami nad podstawowymi reformami, takimi jak większa przejrzystość operacji rynkowych i zapewnienie odpowiedniej regulacji światowych rynków, firm i produktów finansowych.

- To jest decydujący moment dla światowej gospodarki - podkreślił Bush. - W długim okresie Amerykanie mogą być spokojni o przyszłość naszej gospodarki - ocenił.

Dodał też, że "śmiałe środki" przyjęte przez kraje na całym świecie w odpowiedzi na kryzys finansowy mają wpływ na odmrożenie rynku kredytów i umożliwiły przedsiębiorcom dostęp do krótkoterminowego finansowania.

- Będzie to wymagało więcej czasu, aby te rozwiązania zaczęły funkcjonować w pełni, i przed nami jeszcze wiele trudnych dni, ale Stany Zjednoczone i ich partnerzy podejmują właściwe działania, by przetrwać kryzys - oświadczył Bush.

Przywódcy krajów G20 w piątek wezmą udział w uroczystej kolacji w Białym Domu, a w sobotę będą dyskutowali na temat kryzysu finansowego.

Źródło: PAP